Tuvalet Eğitiminde Yapılması Gerekenler

Tuvalet eğitimi, çocuğun bağımsızlığa giden yolda aşması gereken engellerden birisidir. Ebeveynlerin desteği ve doğru yönlendirmesi bu süreçte çok önemlidir.

Tuvalet Eğitiminde Yapılması Gerekenler

Çocuklar için tuvalet eğitiminin önemi nedir?

Tuvalet eğitimi çocuk odaklı veya ebeveyn odaklı olarak iki farklı yöntemle incelenebilir. Çocuk odaklı eğitim, çocuğun tuvalet eğitimine ilgi gösterene kadar beklemek anlamına gelir. Bu, ortalama olarak çocuk 2 yaşını doldurana kadar pasif olarak beklemek anlamına gelir. Daha az stresli bu dönemin sonunda çocuğun tuvalete olan ani ilgisi bağımsızlığına daha düşkün olduğu anlamına gelir. Çocuk artık yetenekleri konusunda kendinin farkındadır. Eğer ebeveyn tuvalet kazalarında kendini kötü tepkiler vermekten alıkoyamayacaksa bu yöntem önerilir.

Ebeveyn, çocuğun tuvalete yönelmesini beklemek istemiyorsa “doğru zaman” için karar verebilir. Çocuğun tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için ayrı bir odaya geçmesi işaretlerden birisidir. Ebeveynlerin atması gereken ilk adım çocuğu gözlemlemek ve ne sıklıkla tuvaletini yaptığını tespit etmektir. Bunu oyun oynarken, banyo yaptırırken ya da gündelik yaşantısında inceleyebilir.

Ebeveyn, çocuğu tuvalet eğitimine başlaması konusunda ikna etmelidir. Mesela lazımlık seçerken çocuğun isteklerine önem verilmesi çocuğu teşvik eder. Çocuğun tuvalet sıklığına göre, gün içerisinde birkaç defa çocuğu lazımlığa oturtabilirsiniz. Yemeklerden sonra, ebeveynin tuvalet ihtiyacını giderdiği zamanlar bu uygulama için iyi bir başlangıç fırsatı olabilir.

Tuvalet eğitiminde ne yapmamız gerekir?

Çocuk başlangıçta lazımlığa birkaç saniye gibi kısa süreler ilgi gösterecektir. Bu süreyi, lazımlık üzerinde otururken yapılacak aktiviteler uzatabilir. Çocuğun başarılarını ödüllendirerek cesaretlendirmek önemlidir. Ebeveyn fazla ısrarcı olmamalı ve çocuk istemeden etrafı kirlettiğinde sert tepki göstererek korkutmamalıdır.

Bir diğer yöntem iste “ya şimdi ya hiç” diyebileceğimiz bebek bezlerinden birden kurtulmaya yönelik yöntemdir. Bu yöntemin gerçekleştirildiği süreçte ebeveyn sabırlı olmalıdır. Yaşanabilecek kazalara karşı önlem almak için halılar kaldırılabilir. Evde stres ve hareketlilik varsa (bayram, taşınma hali vs.) süreç bitene kadar bu yöntem seçilmemelidir. Bu yöntemi çocuğun çıplak poposuyla gezebileceği ılık havalarda uygulamak sağlık açısından daha uygundur.

Ebeveynin övgüleri çocuğa cesaret verir ama abartıya kaçılmaması gerekir. Çocuğu tuvalet konusunda zorlarsanız kendini hazır hissetmez. Yani abartılı övgüden de abartılı baskıdan da kaçınılmalıdır. Çocuk, konunun ebeveyn için önemli olduğunu anlarsa bu durumu lehine kullanacaktır. Bu süreçte kazaların olması normaldir, ama kazalar çok fazla olursa bu, çocuğun eğitime hazır olmadığını gösterir. Böyle bir durumda ebeveyn, eğitimi ertelemelidir.

Büyük tuvaletin kontrolü, küçük tuvalete göre daha önce sağlanır. Çocuklar gün içerisinde çişlerini söylese bile, geceleri kontrol etmeleri daha zor olur. Ebeveynlerin sabırlı davranışları sonucunca çocuklar tuvalet alışkanlığı kazanacaktır. Çocuk bir kez tuvaletini tutmayı başarırsa devamında da bilinçli bir şekilde tutmaya devam edecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0