Tuvalet Eğitiminin Cinsel Duyguları Tetiklemesi

by Bebek Melekleri

Vücudunu tanımaya çalışan çocuğun en dikkat kesildiği yer cinsel organı olabilir. Bu dikkat, tuvalet eğitimi sırasında daha da artar. Tuvalet eğitiminde cinsellik tetiklenebilir.

Tuvalet eğitiminde cinsellik duygularını tetikler miyiz?

Çocukların gelişimlerinin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için cinsel eğitimine özen göstermek gerekir. Çünkü kendini bilen çocuk etrafını daha iyi anlayacaktır. Birinci yaşlarından itibaren bezleri yoluyla cinsel ilgi duymaya başlayan çocukların bu ilgisi tuvalet eğitimi sırasında da devam eder.  2,5 yaşına kadar uygulanan tuvalet eğitimi sırasında çocuğun ilgisini yine cinsel organına yöneltir.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğun ilk öğrendiği şey, altının ıslak olmaması gerektiğidir. Bunu kavrayan çocuk ilk zamanlarında ufak da olsa sıkıntı yaşayabilir ama zamanla halledecektir. Mesanesinin dolu olduğunu fark eden çocuk, mesanenin etrafındaki organlar yoluyla cinsel bir duygu hissetmesine neden olacak baskıyı da fark eder. Eğitimi sırasında bezi çıkartılıp tuvalete oturduğunda, mesane doluluğunun yarattığı baskıyı daha da hissetmeye başlayacaktır. Böylelikle çişinin idrar yolundan geçişini de hissetmeye başlayan çocuk bundan hoşlanacaktır.

Bunların yanı sıra tuvalet eğitimi almaya başlayan erkek çocuğu, kendini kontrol edebilmek adına çişini yaparken penisini tutmaya başlar. Bu tutuş aynı zamanda ona haz verir. Kız çocuklarındaysa idrar yolu çıkışının klitoris ve vajinanın hemen yanında olması sebebiyle tuvalet kâğıdıyla kendilerini temizlemesi haz verici bir davranış şeklidir.

Tuvalet eğitimi sırasında erkek çocukları soğuk oturağa oturduklarında husyelerini (erkek cinsiyet bezi; testis) örten deri büzülüp çocukların husyeleri yukarı çekilebilir. Bu çekilmenin verdiği duyumsama, erkek çocuğunun cinsel organına daha da yoğunlaşmasını sağlar. Bazı çocuklar için bu durum haz verici olsa da bazıları için korku verici olabilir. Böyle bir durumda çocuk oturağa oturmak istemeyebilir. Ebeveyne düşen görev, bunun endişe verici olmadığını çocuğuna anlatmasıdır. Bunu açıklarken çok da ayrıntıya girmeye gerek yoktur. Zira çocuk o yaşta henüz vücudunun içiyle dışını ayırt edemez. Aksi takdirde ebeveyn açıklık getirmek isterken çocuğun aklını daha da karıştırabilir.

Tuvalet eğitimi yanında farklı türden konularda cinsel eğitim verilirken de çocuğun yaşı, anlama kapasitesi dikkate alınmalıdır. Öğrenme süreci onlar için karmakarışık bir hâle getirilmemelidir.

Tuvalet Eğitiminin Cinsel Kimlik İnşasındaki Etkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin