Tuvalet Eğitimi Süresince Çocuğun Altına Kaçırması

by Bebek Melekleri

Tuvalet eğitimi süresince çocuklar her zaman lazımlığa ulaşmayı başaramayabilir. Bunun normal olduğunu ve bazı sebeplerden kaynaklanabileceğini bilmelisiniz.

Tuvalet eğitimi süresince çocuğun altına kaçırmasının sebebi nedir?

Çocuğunuz yürümeyi öğrendiği esnada nasıl sık sık düşüyor, yürümeyi tam olarak öğrenene kadar bu işi düzgün yapamıyorsa bazı şeyler yapmalısınız. Tuvalet eğitimi esnasında da altına kaçırma gibi küçük kazaların yaşanabileceğinin normal olduğunu unutmamalısınız. Bu durumla karşılaştığınızda çocuğunuz yanlışlıkla da yapmış olsa, onun isteyerek altına yaptığını da fark etseniz bunu çocuğunuzun yüzüne vurmamanız, bu durumdan fazla bahsetmemeniz doğru olacaktır. Özellikle onu azarlamanız, çeşitli yollarla cezalandırmanız kötü etkileyebilir. Ona kızmanız çocuğunuzun daha fazla inat etmesine veya kendine olan güveninin azalmasına sebep olabileceğinden bunu yapmaktan kaçınmalısınız. Altına yapan çocuğunuza kızmak, onu cezalandırmak doğru olmaz. Hatta azarlamak yerine ondan bu durumu itiraf etmesini ve özür dilemesini istemeniz daha doğru olacaktır.

Tuvalet eğitimi sürecinde bazen bu durumun yaşanması normal olsa da her seferinde bu durumla karşılaşmanız sıkıntılıdır. Tuvalet eğitimine ileriki bir zamanda devam etmeniz daha olumlu olabilir.

Bu küçük tuvalet kazaları bazı sebeplerden dolayı olabilir. Bunlardan başlıcaları: Çocuğunuzun stres altında olması, ona bakacak yeni biriyle tanışma, aileye dâhil olacak yeni bir kardeş, çocuğunuzun heyecanlandığı durumlar, ebeveynlerinde tuvalet konusunda gördüğü veya hissettiği baskılar, konsantrasyon eksikliği sebebiyle çocuğun ne yapacağına odaklanamaması olabilir. Hatta ne yapacağını hatırlayamaması, lazımlık kullanımının çocukta yaratacağı karmaşık duygular, lazımlığın büyüme göstergesi olduğunu düşünmesi ve buna henüz hazır olmadığını hissetmesi, yorgunluk sebebiyle kendini kontrol etmekte zorlanması, tuvaletini yapmak ve bunu söylemek için çocuğun son ana kadar beklemesi, gibi durumlar olabilir.

Ayrıca çocukta görülebilecek bazı fiziksel sorunlar ve çocuğun yaşayabileceği idrar yolu enfeksiyonu gibi sıkıntılar da altına kaçırmasına sebep olabilir. Bu problemler çok sık görülmese de çocuğunuz altına kaçırdığında bu ihtimalleri göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Sürekli altına kaçıran, sızdıran, gülerken idrar kaçıran, çiş yaptığı sırada zayıf bir akımla bunu gerçekleştiren veya ağrılı işeme ya da çocuğun idrarında kan görülmesi gibi durumlarla karşılaşılması çocuğun fiziksel bir sorununun olduğuna işaret edebilir. Böyle durumlarda bir uzmana başvurmanız ve onun görüşleri doğrultusunda hareket etmeniz, çocuğunuzun sağlığı açısından doğru bir davranış olacaktır.

Tuvalet eğitimi sırasında yapılabilecekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler