Tuvalet Eğitimi Sırasında Yapılabilecekler

by Bebek Melekleri

Tuvalet eğitimi sırasında dikkat edip uygulayacağınız bazı küçük noktalar bu eğitim sürecinde hem bebeğiniz hem sizin için büyük ölçüde avantaj sağlayacaktır.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için uygun vakitte olduğuna kanaat getirip onu bu eğitime başlaması için hazırlayıp alıştırdıktan sonra tuvalet eğitimi için gerekli uygulamaları yapmaya başlayabilirsiniz.

Başlangıçta, çocuğunuzun verebileceği işaretleri çabuk bir şekilde algılayabilmek için çocuğunuzu yakından takip etmeyi unutmamalısınız. Tuvalet ihtiyacı olduğunu açıkça belli eden davranışlar sergilemeye başladığında ona “Tuvaletin var mı?” veya “Tuvalete gitmen gerekiyor mu?” gibi sorular yöneltip olumlu cevap aldığınızda çocuğunuza lazımlığa gidene kadar eşlik edip veya lazımlığı onun bulunduğu yere getirip onun ne zaman lazımlık kullanması gerektiğini anlaması için yardımcı olabilirsiniz. Eğer çocuğunuz her seferinde olumsuz yanıt veriyorsa onu lazımlığa yönlendirecek cümlelerinizi değiştirebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi sırasında yapılabilecekler nelerdir?

Çocuğunuza bu süreçte kolay çıkarılabilir kıyafetler giydirmeye dikkat etmelisiniz. Bebeklerin vücudunda bulunan, tuvaletini tutması için gereken kaslar, içinde bulunduğu gelişme sürecinde tam olarak gelişmemiş olabilir. Çocuğunuzun bu sebepten dolayı sık sık altına kaçırması tuvalet eğitimi sürecini sekteye uğratabilir.

Bu süreçte bez yerine, tuvalet eğitimi için üretilmiş eğitim külotlarına geçiş yapabilirsiniz. Hem normal iç çamaşırı hem bebek bezi özelliklerini taşıyan bu ürünle tuvalet eğitimi sürecinde iş görebilir. Ancak geçiş için çocuğunuza ısrar etmemeli, o istekli görünüyorsa bu ürünleri kullanmaya başlamalısınız.

Çocuğunuzun tuvaletini yaptığı saatleri takip edin. Pek çok çocuk, her gün benzer vakitlerde tuvalet ihtiyacını giderir. Bu saatleri takip ederek bu saatlere yakın zamanlarda bebeğinizi lazımlığa gitmesini teşvik edip onun tuvalet alışkanlığı kazanmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Zaman zaman çocuğunuzun evde çıplak dolaşmasına müsaade edebilirsiniz. Bu, tuvalet ihtiyacı hissettiğinde çocuğun kendi vücudundan gelen sinyalleri öğrenmesi için faydalı olacaktır.

Bu süreçte çocuğunuzun lazımlığa özgürce gidip gelmesine izin vererek onun lazımlığa direnmesine ve karşı koymasına engel olabilirsiniz. Çocuğunuz lazımlığa oturduğunda ona kitap okuyarak veya ilgisini orada tutacak yöntemlerle çocuğun lazımlıkta kalmasını sağlayabilirsiniz. Lazımlığa oturan çocuk, oturduğu hâlde çişini yapmıyorsa yakınında bulunan musluğu açarak onun çişini yapmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuzun doğru yaptığı şeyleri ona söyleyip onu taktir ederek çocuğunuzu teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuz tuvaletini yapmak için iç çamaşırını indirdiğinde eğer çamaşır kuruysa çocuğunuzu överek onun teşvik edebilirsiniz. Bahsedilen bu tür küçük oyunlar aracılığıyla çocuğunuzun tuvalet eğitim sürecini çok sıkıntı yaşamadan doğru bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi gereken çocuğun eğitimi reddetmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler