Tuvalet Eğitimi Gereken Çocuğun Eğitimi Reddetmesi

by Bebek Melekleri

Çocuklar genellikle iki buçuk veya üç yaş civarlarında tuvalet eğitimi için hazır hâle gelmiş bulunurlar. Bu dönemde bulunan çocuğunuz hâlen tuvalet eğitimine başlamamak için direniyorsa bazı yöntemler uygulayarak çocuğunuzu ikna edebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi için hazır olan çocuğu nasıl ikna edebilirsiniz?

Tuvalet eğitimine başlamak için çocuğunuzu gözlemleyerek onun hazır hâle gelmesini beklemeniz bu süreci kolaylaştırmak açısından son derece faydalı olacaktır. İki buçuk, üç yaş civarında bulunan çocukların çoğu bu eğitim için hazır hâle gelmiş olacaktır. Ancak çocuğunuzu gözlemleyip onun bu eğitim için hazır olduğuna kanaat getirdiğiniz hâlde çocuk bu eğitime başlamayı hâlâ reddediyor ve isteksiz görünüyorsa tuvalet eğitimi konusunda çocuğunuza karşı olan tutumunuzu biraz değiştirerek onun direncini kırmayı başarabilirsiniz.

Uygun dönemde bulunan fakat tuvalet eğitimini reddeden çocuğunuza karşı, onun direncini kırmak için tuvalet eğitimi konusunda biraz daha sert davranmaya başlayabilirsiniz. Tuvalet konusundaki bütün sorumluluğun onda olduğunu çocuğunuza hissettirerek onun direncini kırmayı deneyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken sertliğin dozunu kaçırmamalı, yardıma ihtiyacı olduğunda onun yanında olduğunuzu belirtmeli ve hissettirmelisiniz.

Doktor, hemşire, çocuğunuzun öğretmeni gibi çocuğun otoritesini kabullendiği kişilerden çocuğunuza konu hakkında nasihatler ve tavsiyeler vermesini sağlayabilirsiniz. Bu kişilerin sözleri, genellikle çocuğunuz üzerinde siz ebeveynlerinden daha etkili olacaktır.

Eğer çocuğunuz tuvalet eğitimi konusu hakkında temel bilgilere sahipse fakat bu sürece girmeyi ısrarla reddediyorsa konu hakkında çocuğunuzun yanında başkalarıyla veya onunla konuşmayı tamamen bırakabilirsiniz. Aynı şekilde konu hakkında onu sık sık uyarmayı da tamamen kesmeniz faydalı olacaktır. Çocuğun istemediği bu konuyu başkalarından sık sık duyması, onun direncini kırmak yerine işi daha da inada bindirmesine neden olabilir.

Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğunuza tek bir zorunluluğu dayatmak yerine ona çeşitli alternatifler sunabilirsiniz. Eğitim külotu ya da bez kullanabileceğini, eğitime şimdi başlayabileceğini veya daha sonra onun istediği bir zamanda başlayabileceğini, tuvaletini ona ait olan lazımlığa veya anne-babasının kullandığı normal tuvalete yapabileceğini alternatifler olarak çocuğunuza sunmanız, onun daha rahat hissetmesini sağlayarak direncini kırmada etkili bir rol oynayabilirsiniz.

Lazımlığı onun için daha ilgi çekici hâle getirerek tuvaletini lazımlığa yaptığı bazı zamanlar çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz. Ancak ödülü, hak etmediği zamanlarda da istiyorsa bu uygulamayı sonlandırmanız faydalı olacaktır.

Bu süreçte çocuğunuza zaman tanımanız gerektiğini unutmamalısınız. Eninde sonunda çocuğunuz zaten bezi bırakıp tuvalet alışkanlığını kazanacaktır.

Tuvalet eğitimi esnasında yapılan yanlışlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler