Tuvalet Eğitimi Esnasında Yanlış Olabilecek Hareketler

by Bebek Melekleri

Tuvalet eğitiminin tamamlanmasının ardında hem çocuğunuzun hem sizin hayatı, bazı noktalarda daha da kolaylaştıracaktır. Ancak tuvalet eğitimi sürecinde yapabileceğiniz bazı yanlış hareketler bu süreci zorlaştırabilir.

Tuvalet eğitimini bir an önce tamamlamak isteyen, çocuğun bu yeni duruma çok hızlı alışmasını isteyen ebeveynler elbette olacaktır ancak tuvalet eğitimi sırasında yapabileceğiniz bazı yanlış hareketler bu sürecin daha da uzamasına yol açabilir.

Çocuğunuzdan bu süreçte çok kısa bir zamanda birçok şeyi öğrenmesini istememelisiniz. Çocuğunuzun bazı şeyleri öğrenmesi, onun kapasitesi doğrultusunda birkaç haftayı bulabilir. Beklentilerinizi çok yüksek tutarak ve hızlı sonuç elde etmeyi umut ederek hem çocuğunuzun hem sizin hevesini kaçırıp umutsuzluğa sürükleyebilir.

Tuvalet eğitimi sırasında yapılabilecek hatalar?

Bu süreçte çocuğun daha az idrar yapması için ona verdiğiniz sıvıları kısıtlamak gibi hareketler son derece yanlış olacaktır. Unutmayın ki çocukların günlük olarak sıvılardan elde edeceği belirli ihtiyaçları vardır. Ayrıca sıvı tüketiminin ardından bebek ne kadar fazla tuvalete çıkarsa, lazımlık kullanımına o kadar kolay alışacaktır.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuz her zaman her şeyi başaramayabilir veya bazı kazalar yaşanabilir. Böyle durumlarda çocuğunuzu azarlamak, ona bağırmak veya onu cezalandırmak asla aklınızdan geçmemelidir. Böyle davranışlar tuvalet eğitimi sürecini zorlaştıracağı gibi onun öz güvenini de zedeleyebilir.

Sürekli ne yapacaklarının söylenmesinden hoşlanmayan çocuklar olabilir. Çocuğunuza ne yapması gerektiğini sürekli tekrar etmektense ona tuvaleti geldiğinde lazımlığa gidebileceğini ara sıra tekrarlamanız daha uygun olacaktır. Eğer çocuğunuz lazımlığa gitmeyi reddederse onu zorla lazımlığa götürmemelisiniz. Bu davranış, çocuğa tuvaletini lazımlığa yapmanın bir zorunluluk ve keyifsiz bir durum olduğunu hissettirebilir. Tuvaleti geldiğini fark ettiyseniz ve çocuğunuz o sırada başka bir şeyle ilgileniyorsa örneğin oyuncaklarıyla oynamaya daldıysa onu zorlamadan, “Hadi ben oyuncaklarını tutarken sen pantolonunu indir.” gibi yöneltici cümlelerle, çocuk durumu çok kavrayamadan, reddetme ihtimali doğmadan gerekeni yapabilirsiniz.

Tuvalet konusunu bir norm, ahlaki mesele hâline getirmekten kaçınmalısınız. Lazımlığı kullanmayı başarabilen çocuklara iyi bir çocuk olduğu veya kullanmak için henüz hazır olmayan çocuklara başarısız olduğu veya kötü bir çocuk olduğu söylenmemelidir. Yaptığı hareket nedeniyle onun genel olarak ne kadar iyi veya kötü olduğunu belirtmek yerine sadece tuvalet kullanmasının doğru bir hareket olduğunu çocuğunuza belirtebilirsiniz.

Tuvalet eğitim sürecini çocuğunuzla karşılıklı bir rekabete çevirmekten kaçının. Örneğin çocuğunuz lazımlıktayken onunla kavga etmeniz, çocuğunuzun daha fazla inat etmesine sebep olabilir. Eğer çocuğunuz inatla direniyorsa tuvalet eğitimini biraz daha ertelemeniz faydalı olacaktır.

Okulda ve evde farklı davranan çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler