Yaşanan Olumsuzlukların Travmaya Dönüşmesi

by Bebek Melekleri

Travmatik Normal hayat akışında beklenmedik biçimde ortaya çıkan her sarsıcı durum çocukları etkiler. Kimi olaylar kendiliğinden atlatılarak hatıralara dönüşürken kimileri derin izler bırakarak kalıcı etkilere sebep olabilir. Çoğunlukla bir uzmandan destek alarak tedavi olmak yaşanan sarsıcı olayın atlatılması için çözüm olabilir.

Travmatik Her kötü olayda travma yaşanır mı?

Bir sarsıcı olay karşısında çocuklar gözlemleyici veya direkt olarak olayın ana karakteri konumunda olabilirler. Her iki durumda da çocuklar yaşanan olaydan etkilenir. Yaşanan sarsıcı olay çocuğun hayatını ne kadar ilgilendiriyorsa etkisi de o kadar büyük olur. Kimi olaylar bir süre sonra atlatılarak hatıra hâlinde hafızada kalır. Bu durumda çocuk bu hatırayı hatırladığında huzursuz olsa da yaşadığı günkü kadar kötü hissetmez. Bu durum genellikle geçici olarak yaşanan kısa süreli travmalardan sonra görülür. Örneğin bir çocuğun sınıfta sesli biçimde okuma yaparken arkadaşlarının alay etmesi geçici bir travma olarak hatıraya dönüşebilir. Ancak genellikle durum böyle olsa da çocuğun mizacına bağlı olarak derin etkilere de neden olabilir.

Kimi olayların etkisi çocuğun mizacına göre değişse de bazı büyük olaylar her çocuk için büyük etkilere sebep olur. Örneğin her çocuk için cinsel istismar çok büyük bir sarsıcı olaydır. Bu durumdan her çocuk etkilenir ve etkisi uzun yıllar sürebilir. Çocuğun hayatını alt üst eden doğal afetler, bir ebeveynin kaybı veya trafik kazası gibi olaylar da aynı şekilde çocukları büyük ölçüde etkileyen durumlardandır.

Çocuklar şok etkisi yaratan sarsıcı olayları, olayın türünden bağımsız olarak nasıl bir mizaca ve ruhsal duruma sahip olduklarına göre farklı biçimlerde karşılayabilirler. Her çocuk yaşadığı olumsuz durumlar karşısında şok, çaresizlik, umutsuzluk gibi olumsuz hisler yaşar. Bu durum çocuğun ruhsal sağlığının çok kötü olduğu veya duygularını kontrol edemediği anlamına gelmez. Aksine bu duygular doğal reaksiyonlardır. Bu tip tepkiler değil, ne kadar kalıcı olacakları mizacını ve ruhsal durumunu gösterir.

Çocuğunuz etraflarındaki pek çok uyaran sebebiyle sarsıcı olaylara maruz kalabilir. Bu olayların nasıl etkiler bırakacağı belirsiz olsa da bir uzman desteğiyle çözülmesi yetişkinlik dönemindeki psikolojilerini etkilememek açısından önemlidir.

Takıntılı Davranışlar Sergileyen Çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin