Travma Yaşayan Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Çocuklar olumsuz durumları sakinlikle karşılamak konusunda yetişkinler kadar başarılı olamayabilirler. Çocuğunuz büyük, şok etkisi yaratan olumsuz bir durum yaşadığında ona olan tavrınız her zamankinden daha hassas ve özenli olmalıdır.

Travma Yaşayan Çocuğa Nasıl Davranılmalı

Sarsıcı olaylar çocuk yaşamını nasıl etkiler?

Bir yetişkin yaşadığı sarsıcı bir olayı konuşarak hafifletebilir veya atlatabilir. Uzun sürede de olsa paylaşarak yaşadığı olayın şokundan kurtulabilir. Ancak söz konusu bir çocuk olduğunda aynı şey beklenemez. Çocuklar yaşadıkları kırıcı, üzücü ve yıkıcı olaylar karşısında sözle değil davranışla kendilerini ifade ederler. Her çocuk birbirinden farklı mizaca ve gelişime sahip olduğu için olayları karşılama biçimleri de aynı olmayacaktır. Ancak her çocuk sarsıcı bir olay yaşadığında bu durumdan etkilenir.

Travma sürecindeki çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Çocuğunuz sarsıcı bir olay yaşadığında anne ve babası olarak nasıl yaklaşacağınız bu durumun atlatılması konusunda belirleyicidir. Çocuk yaşadığı olayın şokundayken bir de üstüne sizden anlayışsız ve özensiz bir tavır görürse daha da yıkılabilir. Kendi başına baş ettiğini düşündüğü bu durumda yanında olduğunuzu hissettirmeniz ve sevginizi göstermeniz oldukça önemlidir. Genellikle çocuklar travma yaratan olayları konuşmaktan kaçınırlar. Çocuğunuzu sıkmadan hislerini öğrenmeye çalışabilirsiniz. Her geçen gün kendini biraz daha açarak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Her çocuk için her sarsıcı olay aynı yaklaşım ile çözülmeyebilir. Genellikle küçük yaştaki çocuklar yaşadıkları durumlar karşısında kendilerini güvende hissedecekleri anlara ihtiyaç duyarlar. Boşanma gibi çocuk dışı sebepler yüzünden yaşanan bir travma konuşarak atlatılabilecekken şiddet gibi hassas bir konu çocuğa sürekli olarak güvende olduğunu hissettirmeyi gerekli kılar.

Sarsıcı olaylar, bir çocuk için yaşamı tümden etkileyebilir ve altüst edebilir. Anne ve babalar çocuklar için kurdukları rutine bağlı kalmakta çaba sarf ederse çocuk da hayatın normal akışında devam ettiğini daha iyi hissedecektir. Çocuklar bu dönemde ruhsal ve fiziksel olarak bazı tepkilerle yaşadıkları etkiyi dışa vurabilir. Beslenme ve uyku alışkanlıkları böyle durumlardan büyük ölçüde etkilenebilir. Çocuğunuzun sarsıcı bir olay sonrası normal hayat akışından çok farklı davranışlar sergilediğini gözlemlerseniz rutin için ısrarcı olmak yerine bir süre sakinleşmesi için zaman tanıyabilirsiniz.

Çocuğunuz bir dış unsurdan kendine yöneltilen ruhsal veya fiziksel istismara maruz kalmış olabilir. Çocuklar bu gibi durumlarda korkarak kendilerinin hatası olduğunu düşünmeye meyillidir. Ebeveynlerin tavrı da kızma veya suçlama temelli olursa çocukta derin yaralar bırakabilir. Bir çocuğun bu tip bir istismara maruz kalması için olayı bizzat yaşaması gerekmez. Eğer çocuğunuz yaş grubuna uygun olmayan ve etkilenebileceği bir yayına maruz kaldıysa kendisini bu olayla bağdaştırarak aynı şekilde etkilenebilir. Bu nedenle çocuğunuzun izlediği veya okuduğu yayınları kontrol altında tutmanız önemlidir.

Çocuklar bazı olayları, korkuyla ebeveynlerinden gizlemeye ve kendi başlarına çözmeye çalışırlar. Bu durum işleri daha kötü hâle getirebilir. Çocuğunuzla aranızda sağlam bir bağ olması bu nedenle çok önemlidir. Korku değil, güven üzerine inşa edilmiş bir ilişki çocuğunuzun size her durumda sığınabilmesi için oldukça önemlidir. Aileler, çocuklarını her türlü olumsuzluktan koruyamasa da yaşanan olayların atlatılması noktasında en önemli noktadadırlar. Sarsıcı olaylar büyük problemlerin kaynağı olduğu için uzman desteğiyle çözümü büyük önem taşır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0