Toplumsal Kurallara Uyacak Bir Çocuk Yetiştirmek

by Bebek Melekleri

İki buçuk yaşında veya bu döneme yakın bir dönemde bulunan çocuklar, kuralların neden var olduğunu anlamakta zorlanıp kuralları uygulamanın neden gerekli olduğunu kavrayamayabilirler. İlerleyen dönemlerde çocuğunuzun bazı kuralların bilincinde olup sıkıntı yaşamaması için onları şimdiden toplumsal kurallara uygun yetiştirmeye özen göstermelisiniz.

Kurallara uygun yaşamak, bazı çocuklar için zor olabilir. İçinde bulundukları dönem nedeniyle bazı kuralların gereksiz olduğunu ve bunları uygulamaya gerek olmadığını düşünebilirler. Ancak ilerleyen dönemlerde çocuğunuzun sıkıntı yaşamaması için şimdiden çocuğunuza kurallara uymayı öğreterek onu bu şekilde yetiştirmeye çaba göstermelisiniz.

Çocuğunuza kurallara uyarak yaşamayı öğretmek için ona kuralların neden var olduğunu anlatarak alıştırmaya başlayabilirsiniz. Örneğin kırmızı ışıkta durmazsak araba çarpabilir gibi bazı kuralları nedeniyle birlikte açıklamanız çocuğunuzun buna uymasının neden gerekli olduğunu anlamasına ve uygulamasına katkı sağlayacaktır. Bu durum, aynı zamanda ileride çocuğunuzun topluma daha kolay adapte olmasına ve toplum içinde daha kolay yaşamasına katkıda bulunacaktır.

Toplumsal kurallara uyacak bir çocuk nasıl yetiştirilir?

Kurallara uyarak yaşamayı öğretmek için siz de günlük yaşantınızda ona bazı kurallar koyarak bunlara uymasını beklediğinizi çocuğunuza söyleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olabilir.

Çocuğunuz için kural koyarken, bunların tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuz koyduğunuz kuralı ihlal ettiğinde ona bunun yanlış bir şey olduğunu açıkladıktan sonra kuralı ihlal etmeye devam etmesine rağmen ses çıkarmazsanız, çocuğunuz kuralların neden var olduğunu anlamakta zorlanacak ve kuralı ihlal etmeye devam etmesinin olumsuz bir şey olmadığını düşünecektir. Aynı zamanda bu kuralların açık ve net olmasına özen göstermelisiniz. Çocuk, anlamakta güçlük çektiği bir kuralı uygulama konusunda da sıkıntı yaşayacaktır. Bunun için kuralları belirlerken çocuğunuzun anlayacağı, onun içinde bulunduğu döneme uygun bir dille kuralı anlatmanız önemli bir nokta olacaktır. Hiçbir sebebi olmayan kuralları çocuğunuza dayatmamaya da dikkat etmelisiniz.

Koyduğunuz kuralları çocuğunuza sıklıkla tekrarlamayı unutmamalısınız. İki, iki buçuk yaşlarında bulunan çocuklar, bir defa anlatıldığında bu kuralları anlasa bile içinde bulundukları gelişim dönemi nedeniyle, tekrar etmezseniz unutabilirler.

Çok fazla, çocuğunuzun uygulamakta zorlanacağı miktarda kural koymamaya dikkat etmelisiniz. Koyduğunuz kurallara çocuğunuzun her zaman, kayıtsız şartsız uymasını beklememelisiniz. Bu dönemde bulunan çocuklar, zaman zaman bilinçli olmasa bile kuralları ihlal edebilirler. Çocuğunuz bir kuralı ihlal ettiğinde ona anlayışlı bir şekilde yaklaşarak kuralı ihlal ettiğini ve bunun neden olumsuz bir şey olduğunu uygun bir dille anlatmalısınız.

Uzlaşma sanatı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler