Tırnak Yeme Alışkanlığı

by Bebek Melekleri

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı birçok yaşta görülebilen kaygı ve stres temelli bir davranış bozukluğudur. Pek çok çocuk hislerini dışa vuramadıklarında tırnak yeme alışkanlığı edinebilir. Genellikle ebeveynlerce dikkate alınmayan bu alışkanlık pek çok psikolojik sorunun belirtisi olabileceği için önemsenmelidir.

Neredeyse her çocuk tırnak yer. Ancak bu durumun bir alışkanlık hâline gelmesinin altında yatanlar, psikolojik sorunların habercisi olabilir. Genellikle anne ve babalar tırnak yeme alışkanlığını ciddiye almaz ve normal karşılar. Çocukluk döneminde önemsenmeyen bu alışkanlık yetişkinlik döneminde de devam edebilir. Çocuğunuz tırnaklarını yiyorsa sebebini öğrenmeyi denemeden engellemek ve kızmak yanlış bir tutumdur. Bunun yerine kaynağını araştırmak ve çözmeye çalışmak yerinde olacaktır.

Tırnak yeme alışkanlığı neden olur ve nasıl engellenir?

Bazı çocuklar yalnızca çevrelerindeki birini taklit ettiği için tırnak yer. Ancak bu durum geçicidir ve unutulunca tekrarlanmaz. Tırnak yemenin asıl nedeni çocukta kaygıya sebep olacak olumsuz durumların ortaya çıkmasıdır. Bir çocuğun hayatında büyük değişimlere sebep olabilecek, yeni bir kardeş, bir yakınını kaybetmek, taşınma, aile içi problemler, ebeveynlerin başarı baskısı gibi stres unsurları bu davranışın ortaya çıkmasına neden olabilir. Tüm bu sebeplere ek olarak çocuklarda öz güven eksikliği tırnak yeme sorunuyla kendini gösterebilir. Bu sorun çözülmezse yetişkinlik dönemini etkileyecek öz güven problemlerine yol açabilir.

Ebeveynlerin tırnak yiyen çocuklara karşı sakin ve anlayışlı olması gerekir. Çocuğa kızmak ve sürekli olarak ellerini ağzından çekmesi için uyarılarda bulunmak durumu olumsuz etkileyebilir. Bunun yerine ellerinin sürekli ağzında olmasının güzel bir davranış olmadığını böyle yaparak tırnaklarının görünümün bozulduğu çocuğa anlatılabilir. Ayrıca çocuğunuzu tırnak bakımı konusunda bilgilendirmek, tırnakların içindeki mikropların hastalıklara sebep olduğunu bilmesini sağlamak da çözüm için yardımcı olabilir. Ancak bunu yaparken çocuğu korkutacak bilmiş bir tavır takınmak duygusal olarak yaralanmasına sebep olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Çocuğunuz tırnak yediğinde onu uyarmak yerine dikkatini başka bir yere çekmeyi deneyebilirsiniz. Ellerini meşgul edecek aktivitelerde bulunmak bir çözüm olabilir. Bir çalgı aleti çalması için çocuğunuzu yüreklendirmeyi veya resim yapması için teşvik etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer tüm denemelerinize rağmen çocuğunuzu bu alışkanlığından vazgeçiremiyorsanız bir uzmandan bu konuyla ilgili destek almayı deneyebilirsiniz. Çünkü bu davranışın altında sizin çözemeyeceğiniz psikolojik problemler yatıyor olabilir.

Toplumsal kurallara uyacak bir çocuk yetiştirmek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler