Bebeklik döneminden itibaren bebeğinizin tırnak bakımı konusunda dikkatli olmanız mikroplardan kaynaklanan pek çok hastalığın önüne geçmenizde siz yardımcı olur.

Bebeklik döneminde henüz tam olarak sertleşmemiş olan tırnaklar oldukça hızlı uzar. Bu tırnaklar yumuşak da olsa oldukça keskindir. Bebeğinizin tırnaklarını uzadıkça aksatmadan keserek tırnakları sebebiyle kendini yaralamasına engel olabilirsiniz. Bebeğinizin tırnaklarını kesmek konusunda endişeliyseniz uyuduğu sırada kesmeyi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz daha az hareket ettiği için bu sayede işiniz kolaylaşacaktır. Banyo sonrası tırnaklar ekstra yumuşak olacağı için banyo sonrası uyku bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz için en ideal zamandır.

Tırnak bakımı neden önemli?

Bebeğiniz biraz daha büyüyüp çevreyi keşfetmeye hevesli olduğunda sizin kontrolünüz dışında pek çok yere temas eder. Çocukluk döneminde de bu durum artarak devam eder. Çocuklar dünyayı elleriyle keşfeder. Bu sebeple her şeye dokunma ihtiyacı duyarlar. Ellerine bulaşan kirler yıkama sırasında temizlense de tırnak araları temizlenemeyebilir. Tırnak araları mikroplar için ideal yuvalardandır. Temizliğine özen gösterilmediği takdirde tırnak arasında kalan mikroplar yemek sırasında ağız yoluyla vücuda girer. Bazı çocuklar ellerini sürekli ağzına sokabilir bu da mikropların vücuda girme olasılığını daha çok artırır.

Mikroplardan korunmak için çocuğunuza el yıkama alışkanlığınız oldukça önemlidir. El yıkama sırasında tırnak aralarını yumuşak bir fırça yardımıyla temizlemek rutin bir alışkanlık hâline getirilmelidir. Elleri yıkamakla ilgili alışkanlık kazandırmakta zorlanıyorsanız onun için bir çizelge hazırlayıp banyonuza asmayı deneyebilirsiniz. Bu çocuğunuzu el yıkama alışkanlığı kazanması konusunda motive edecektir.

Tırnakların düzenli olarak kesilmesi de en az yıkama alışkanlığı kadar önemlidir. Çocukların tırnakları sürekli olarak kısa tutulmalıdır. Yetişkinler estetik kaygılarla kimi zaman tırnak uzatmayı tercih etse de çocuklar temizlik kurallarına sizin kadar hâkim değildir. Bu yüzden çocuklarınızın tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz.

Çocuğunuzun tırnaklarını keserken ona uygun bir tırnak kesme makası kullanmalısınız. Tırnaklarını keserken mümkün olduğu kadar düz kesmek önemlidir. Tırnakta kesme sonrası kalan sivri bölgeler törpülenerek düzeltilebilir. El tırnaklarını haftada birkaç kez kesmeniz gerekse de ayak tırnaklarını haftada bir defa kesmeniz yeterli olacaktır. Kesmek için banyo sonrasını seçerseniz tırnaklar yumuşayacağı için işiniz kolaylaşır.

Çocuğunuz tırnaklarının kesilmesine karşı endişe duyuyor olabilir. Böyle bir durumda önce kendi tırnaklarınızı kesin ve ona bunun acısız bir eylem olduğunu gösterin. Eğlenceli bir atmosfer yaratarak çocuğunuzun endişelerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Süper anne-baba olmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler