Televizyonun Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Televizyonun çocuklar üzerinde olumsuz etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Fakat doğru zaman ve doğru programlarla olumsuz etkiler azaltılabilir.

Televizyonun Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri

Televizyonun çocuk psikolojisine etkisi nedir?

Televizyonun çocukları olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Televizyon, çocukların gelişimini etkilediği kadar psikolojileri üzerinde de etkili olabilir. Çocukların gelişimini yavaşlatan televizyon, onların psikolojileri üzerinde de hasarlara neden olabilir.

Küçük çocukların algıları ve gelişimleri tamamlanmadığı için televizyon gibi nesnelerden kolayca etkilenebilirler. Televizyonlarda yayınlanan programlar çocuğun çevreyi algılamasında etkili olabilir. Algı gelişimini henüz tamamlamamış bir çocuk için televizyonda yayınlanan programlarını algılamak ve onları doğru yorumlamak zor olabilir. Bu nedenle çocuğun hangi programları izleyeceğini belirlemek önemlidir.

Televizyonun olumsuz etkilerinden nasıl korumalıyız?

Çocuklar küçüklüklerinden itibaren bazı şeyleri çevrelerinden görerek öğrenirler. 2 yaşını aşan bir çocuk çevresindeki davranışları taklit etmeye yatkındır. Bu dönemde çocuğun televizyon izlemesi zararlı davranışları öğrenip onları taklit etmesine neden olabilir. 6-9 yaş aralığındaki çocuklar, bazı şeyleri yine küçük çocuklar gibi çevrelerinden örnek alırlar. Çocukların bu yaşlarda gerçeklik algıları tam olarak gelişmediğinden, çocuklar televizyonda izledikleri karakterler gibi davranabilir, onların özellikleri taşıdıklarını düşünebilirler. Bazı çocuklar bu karakterlerin gerçek olduğunu düşünebilir.

Çocukların izlediği programlar onları çevre algısı üzerinde de etkili olabilir. Şiddet içerikli, kültürel farklılıkları eleştiren programlar çocuğun agresif ve şiddete meyilli olmasına neden olabilir. Ayrıca televizyon programları çocuğun sosyal hayatını da etkileyebilir. Televizyon, çocukların konuşma gelişimini geciktirdiğinden, çocuklar iletişim kurmakta zorlanabilirler. Bunun dışında çocuklar, kültürel farklılıklara kapalı programlar izlediğinde farklı kültürdeki kişilerle karşılaştıklarında onları yargılayabilirler.

Günümüzde çocukları televizyondan izole bir şekilde yetiştirmek neredeyse imkânsızdır. Evinizde televizyon bulundurmasanız bile çocuğunuz okulda, komşuların ya da akrabalarının evinde televizyona maruz kalabilirler. Fakat alacağınız önlemlerle televizyonun çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz. İlk olarak çocuğunuzun televizyon izlerken geçireceği vakitleri sınırlı tutabilirsiniz. Günün belirli saatlerinde kendi belirlediğiniz süre boyunca çocuğunuzun televizyon izlemesine müsaade edebilirsiniz. Bunun dışında alacağınız en iyi önlemlerden biri çocuğunuzun izleyeceği programları doğru belirlemek olacaktır. Günümüzde çocukların gelişimine katkı sağlayacak birçok program hazırlanmaktadır. Çocuğunuzun televizyonda sadece bu tarz programları izlemesini sağlayabilirsiniz. Kendiniz televizyon izleyerek vakit geçirmek isterseniz, çocuğunuzun uyuduğu saatlerde televizyonu açmanız daha faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0