Teknolojiyi Tamamen Sınırlamak

Bazı ebeveynler çağın gerekliliği olduğunu görmezden gelerek, zararlı olduğunu düşündükleri için çocuklarının hayatından teknolojiyi tamamen uzak tutmaya çalışır. Bu durum en az aşırı teknoloji kullanımı kadar zararlı olabilir.

Teknolojiyi Tamamen Sınırlamak

Teknolojiyi kullanmak gerekli mi?

Teknoloji çağın bir gereğidir. Bir bireyin günümüz koşullarında teknolojiden tamamen bağımsız bir hayat yaşaması mümkün değildir. Ancak bazı ebeveynler teknolojinin zararları hakkında bilgi sahibi olduklarında ötürü çocuklarının hayatına teknolojinin girmesine tümden engel olma çabası içindedir. Bebeklikten itibaren okul çağına ulaşana kadar teknolojiyi tamamen kısıtlamak çocuklar üzerinde pek çok olumsuz etkiye sebep olabilir.

Çocuk büyütürken herhangi bir konuda aşırıya kaçmak genellikle olumsuz etkilere sebep olur. Teknoloji konusunda da uç bir davranış sergileyip tamamen engellemek pek çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Çocuğun diğer tüm aktivitelere daha çok zaman ayırabilmesi gibi faydalı bir yanı olsa da tamamen kısıtlamanın yol açacağı olumsuzluklar göz ardı edilmemelidir.

Aile içinde teknolojiyi yasaklamak çocuk evdeyken televizyonu açmamak veya telefon kullanmamak gibi basit hamlelerle sağlanabilse de çocuklar sosyalleşmeye başladıkları andan itibaren bu sınırlamaları devam ettirmek pek de mümkün olmayabilir. Kreşe veya bir başkasının evine giden bir çocuk illaki teknolojik bir alete maruz kalacaktır. Ancak yine de çocuğunuzu belli bir süre teknolojik aletlerden sakınmaya kararlıysanız ileride yaşayacağınız problemlerden haberdar olmalısınız.

Teknolojiyi tamamen sınırlamak doğru mudur?

Günümüz çocuklarının pek çoğu teknolojiyi anne ve babalarından daha iyi kullanır. Bunun sebebi teknolojinin içine doğmuş bir neslin bireyleri olmalarıdır. Çocuğunuz teknolojiden tamamen sakınılarak büyütüldüğü için akranları tarafından dışlanabilir. Çünkü pek çok aile kontrollü bir biçimde çağın gereği olarak teknolojiye izin veriyorken çocuğunuz onların konuştukları konulara uyum sağlayamayabilir. Bu adaptasyon sorunu genellikle çocuk okula başladığı dönemde kendini gösterir. Bulunduğu ortama yabancılaşan çocuk içine kapanabilir ve sosyalleşmekten kaçınabilir.

Teknolojiyi tümden kötü olarak değerlendirmek ve bu yüzden tamamen sınırlamak oldukça hatalı bir bakış açısıdır. Çoğu zaman bir çocuğun gelişimi için faydalı olabilecek içeriklere, programlara, uygulamalara teknoloji aracılığıyla ulaşılabilir. Kontrollü kullanılan teknoloji, okul başarısını artırıcı bir unsur olabilir.

Teknolojiyi bir çocuk için tümden yasaklamak pek de mümkün değildir. Aile bireylerinin de kendi hayatlarını sınırlamalarını gerektiren bu düzen ev hayatını sıkıntıya sokabilir. Teknoloji hayatın her alanında olduğu hâlde yokmuş gibi davranmak çocuğu yaşadığı dünyadan soyutlayarak çağa ayak uydurmasını zorlaştırabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1