ANNEYE Mİ, BABAYA MI YOKSA TEKNOLOJİYE Mİ DÜŞKÜN?

Uzmanlar tarafından hazırlanmış, 3-6 yaş arası çocukların teknoloji düşkünlüğü konusunu ve bununla baş etme yöntemlerini makalemizde bulabilirsiniz.

ANNEYE Mİ, BABAYA MI YOKSA TEKNOLOJİYE Mİ DÜŞKÜN?

Teknoloji düşkünlüğü nedir?

Çocukları okul öncesi eğitim gören velilerden en çok duyduğumuz cümle, “Evde hep televizyon izlemek istiyor, tabletle oynamak istiyor, bizimle vakit geçirmiyor.” Doğruluğunu inkâr edemeyeceğimiz bazı gerçekler vardır ve bunlardan biri de teknolojinin günlük hayatımızdaki yeridir. Bu yediden yetmişe herkes için geçerli olan, etki alanı yüksek, iyi kullanıldığında verimli sonuçlar veren bir sistemdir. Peki, çocuklar neden aileleriyle oyun oynamak yerine, teknoloji araçlarını seçmiş durumda?

Bu konuyu psikolojinin mihenk taşlarından biri olan öğrenme teorisiyle açıklayalım: Öğrenme, bir bilginin veya becerinin tecrübelerle edinilmesidir. Davranışsal, bilişsel ve sosyal olmak üzere üç farklı öğrenme şekli vardır.

Somutlaştırmak gerekirse; tablet ile oynayan çocukların bu davranışları ebeveynleri tarafından pekiştirildiği için, zihinlerinde bu aktiviteyi pozitif bir deneyimle bağdaştırırlar. Çevresinde sürekli bu davranışı yapan bir yetişkini gözlemlediklerinden dolayı bu tavrı sergilemeye başlarlar. 3-6 yaş grubunun bilişsel gelişiminin çok aktif olduğu bu dönemde önlem almak yerinde olacaktır.

Bu durumu bir anda ortadan kaldırmak düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Teknolojiyi evde saklamak, çocuğun bunu unutmasını beklemek sizi hayal kırıklığına uğratabilir çünkü çocuklarımız artık teknolojinin içine doğuyor, evde saklansa bile dışarda mutlaka ulaşabilecekleri bir tablet olacaktır.

Çocuğun teknolojiye bağımlı olmamasını nasıl sağlayabiliriz?

Psikologların önerisi, çocuğun tablet ile oyun oynama şemasını incelemek ve köklerini araştırmak olacaktır. Bu aktivite ona neden anne ve babayla oynamaktan daha keyifli geliyor? Sürekli bunu seçmesi, onun dünyasında neyi temsil ediyor? Bu soruların cevapları ortaya çıktığında çözümü gelecek ve istenmeyen bu davranış azalacaktır. Önemli olan, mümkün olduğu kadar erken aksiyon almaktır.

Eğer bir şeyler yapmak istiyor ama nereden başlayacağınız bilmiyorsanız, okullarda kullanılan birkaç oyun yöntemini paylaşabiliriz. Bunlar hem el hem de sosyalleşme becerilerini geliştirecek ve aile üyelerinin tamamının eğlenmesini sağlayacak türden etkinliklerdir.

Öncelikle içi derin ve geniş bir cismi, kumla doldurun. Bunun içine sim, kullanılmayan tabaklar, ev aletleri, ışıklar koyun. Geniş cismin içinde kullanabileceği birçok malzemenin olması önemlidir. Oyunun ciddiye alındığı mesajını vermek için ortamı hazırladıktan sonra etkinliğe katılan herkesin önlük giymesini söyleyin. Alarm kurun ve kırk dakika boyunca çocuğunuzun hayal dünyasında keşfe çıkın.

Bu yöntemle çocuk, keyif aldığı aktiviteyi (tablet ile oynamak) yeni bir aktiviteyle değiştirmiş olacaktır. Burada anahtar yol, aktivitenin sürekliliği ve çeşitliliği olacaktır. Bir kere değil, belirli aralıklarla bunu yapmak çocuğun zihninde yer edecektir, sizin de içinizdeki çocukla karşılaşmanıza ortam sağlayacaktır. Keyifli oyunlar.

TUVALET SONRASI KENDİNİ TEMİZLEME BECERİSİNİN KAZANIMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0