Tek Çocuklara Ebeveynlerin Yaklaşımı

by Bebek Melekleri

Tek çocuk sahibi olan anne ve babaların, çocuklarına bazı konularda nasıl uygun şekilde davranabilecekleri konusunda fikir sahibi olmaları hem çocuklar hem de ebeveynler açısından yarar sağlayabilir. Tek çocuklara yaklaşım daha farklı olmalıdır.

Tek çocuklara yaklaşım nasıl olmalıdır?

Anne ve babaların, tek çocuklarını uygun bir şekilde yetiştirebilmeleri için onlara karşı olan bazı davranışlarında bilinçli olmaları gerektiği söylenebilir. Ebeveynler, çocuklarıyla birlikte bulundukları her ortamda çocuklarına olan yaklaşımlarının ortama uygun fakat dengeli ve tutarlı olmasına dikkat etmelidirler.

Tek çocuk sahibi olan ebeveynlerin çoğu, çocuklarına karşı fazla korumacı bir yaklaşım sergileyebilir. Ancak çocukların yaşadığı problemleri tek başlarına çözebilmeleri için onlara müsaade etmek onlar için daha faydalı olacaktır. Ebeveynlerinden sürekli yardım görmeyi alışkanlık hâline getiren çocuklara, bu duruma son vermek için uygulanacak eğitimler sırasında da dikkatli olmak gerekebilir. Ebeveynler, bu bağımlılık alışkınlığının son bulması için çocuğa olan yardımlarını aniden kesmeleri, çocukta endişe ve güvensizlik gibi hislerin oluşmasına neden olabilir.

Kardeş sahibi olmayan küçük çocukların, evdeyken sınırlı miktarda farklı insanlarla iletişim kurma şansı olduğundan sosyal ilişkilerinin daha iyi gelişmesi için okul öncesi eğitim kurumlarına gönderilmesi onlar için birçok konuda fayda sağlayabilir. Böylece çocukların başka insanlarla ilişki kurmasına olanak sağlanabilir. Bu da çocuğun sorumluluk bilincinin artmasına ve kendini tanıyabilmesine yardımcı olabilir.

Tek çocukların ebeveynlerinden göreceği ilgi ve sevgiyi daha kolay hissedebileceği söylenebilir. Tek çocuk sahibi olan çoğu ebeveyn, çocuklarının üzerine daha fazla düşeceğinden çocuğun sevgi ve ilgiyi hissetme oranı daha da fazlalaşacaktır. Ancak bu olumlu bir durum gibi dursa da ebeveynlerin bu konuda bir denge tutturmaları, sevgi ve ilgiyi abartmadan ya da fazla ihmal etmeden göstermeleri daha uygun olacaktır.

Çocuklara, kendilerine uygun çeşitli sınırlar dâhilinde özgürlük tanımak, onların öz güvenini ve sorumluluk bilincini geliştirebilir. Ancak kimi zaman tek çocuklar, her istediğini gerçekleştirme ile özgürlük kavramlarını karıştırabilir. Bunun yaşanmaması için tek çocuk sahibi olan ebeveynlerin, birden fazla çocuk sahibi olanlara oranla çocuklarına özgürlükler tanırken bunu doğru şekilde gerçekleştirmeye daha fazla dikkat etmeleri gerekebileceği söylenebilir.

Kardeş sahibi olmayan çocuklara paylaşmayı nasıl öğretebiliriz?

Kardeş sahibi olmayan çocukların paylaşma ve iş bölümü yapabilme becerilerini geliştirmek için çeşitli oyunlar kullanılabilir. Ebeveynler, çocuklarının anne ve babalarıyla ya da arkadaşlarıyla bu tür oyunlar oynayabileceği ortamlar hazırlayarak çocuğun paylaşma ve iş bölümü yapabilme becerisinin gelişimine katkıda bulunabilir.

TEK ÇOCUK SAHİBİ OLMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

tek-cocuklara-yaklasim

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin