TEK ÇOCUK SAHİBİ OLMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Tek çocuk sahibi olan ailelerde hem çocuk hem de anne ve babalar açısından bu durumun bazı avantajlı ve dezavantajlı durumlar yaratabileceğinden bahsedilebilir. Tek çocuk sahibi olmanın avantajları ve dezavantajları vardır.

TEK ÇOCUK SAHİBİ OLMANIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Bazı aileler, gerek planlı olarak gerekse bazı sebeplerden dolayı birden fazla çocuk sahibi olmayabilir. Bu durum ekonomik sebeplerden, anne ve babanın sağlık durumlarından ya da başka nedenlerden kaynaklı olabilir. Tek çocuk sahibi olan ailelerin, hem çocuk hem de ebeveynler açısından yaşayabileceği bazı avantajlı ve dezavantajlı durumlar hakkında bilgi sahibi olmaları faydalı olabilir.

Tek çocuk sahibi olmanın avantajları nelerdir?

Tek çocuk sahibi olmanın en büyük avantajlarından birinin ailenin ekonomisinin fazla zorlanmaması olduğu söylenebilir. Birden fazla çocuğa sahip ailelere oranla, tek çocuğa sahip ailelerin yapacağı beslenme, giyim, eğitim gibi masraflar daha az olacağından çocuğa daha iyi yaşam koşulları sağlanabilir. Ancak kardeş sahibi olmayan çocuklar, oyun oynarken sık sık yalnız kalacaklarından dolayı çocuk için sıkıcı bir hâl söz konusu olabilir. Ayrıca kardeş sahibi olmak, çocukların yaşayabileceği ve onlara katkıda bulunabilecek önemli bir tecrübedir.

Tek çocuk sahibi olmanın dezavantajları nelerdir?

Kardeş sahibi olan çocukların sosyal ilişkiler kurarken daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Tek çocuklar, evde anne ve babasından başka iletişim hâlinde olabileceği kimse olmayabileceğinden ve çevresinde fazla insan olmamasına alışabileceklerinden dolayı sosyal ilişkilerde daha dezavantajlı olabilirler.

Kardeş sahibi olmayan çocuklar, ebeveynlerinin tüm ilgisini ve sevgisini göreceğinden dolayı kıskançlık gibi durumları pek yaşamayacaklardır. Ancak ebeveynlerin bu ilgi ve sevgi gösterisini abartması çocuklarda ileriki dönemde en ufak ilgisizlik gördüklerinde bile olumsuz hisler oluşmasına yol açabilir.

Tek çocukların, yaşadıkları durumları ya da ilgilendikleri etkinlikleri eğlenceli hâle getirebilme becerilerinin daha yüksek olduğu söylenebilir. Kardeş sahibi olmayan çocuklar, ciddi durumları bile kolaylıkla eğlence hâline getirebilir. Ancak ebeveynler, bu durumun da çocuk için ileride sıkıntı yaratmasını önlemek için çocuğun bu konuda dengeli bir tavır takınması gerektiğini unutmamalıdır.

Tek çocukların ebeveynlerinden bağımsızlık kazanabilmesinin çoğu zaman kardeş sahibi olan çocuklara oranla daha zor olacağı söylenebilir. Kardeş sahibi olan çocuklar, bağımsızlığın gerçekleşmesi konusunda daha rahat olabileceklerinden dolayı okul hayatlarında ve sosyal hayatta, buna alışma konusunda daha avantajlı olabilirler.

SİNEMA FİLMLERİNİN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0