Yiyeceklerdeki Tehlike: Kimyasallar

by Bebek Melekleri

Yiyeceklerin içindeki kimyasal maddeler uzun vadede büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bu sebeple çocuğunuzu tehlikeli yiyecekler konusunda uyarmalısınız.

Tehlikeli yiyecekler nedir?

Çocuğunuzun tüketeceği besinlerin kimyasal maddelerden yoksun olduğunu laboratuvar ortamında incelemedikçe bundan emin olmanız mümkün değildir. Ancak alacağınız bazı önlemler tehlikeli yiyeceklerden sizi uzak tutacaktır.

Satın alacağınız ürünlerin organik sertifikalı ürünler olmasına özen göstermeniz faydalı olacaktır. Organik ürünler kimyasal madde kullanılmadan doğal yöntemlerle üretildiği için idealdir. Özellikle kök sebzelerde kimyasal maddenin birikmesi daha fazla olduğu için organik olanları tercih etmek gerekir. Ancak organik ürünler piyasadaki pek çok ürüne göre daha pahalıdır. Organik bir ürün satın alırken etiketinde organik ibaresinin bulunmasından çok nerede ne koşullarda üretildiğini öğrenmeye çalışın.

Organik ürünleri satın alamıyorsanız onun yerine mevsimine göre hangi sebze ve meyveyi tüketebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Mevsimine göre gerekli koşullarda üretilen yiyecekler daha az kimyasal içerir. Bunun yerine imkânınız varsa kendinize organik ürünler üretebileceğiniz bir bahçe oluşturabilirsiniz. Ancak pek çok insan bu imkâna sahip olmayabilir. Bu yüzden yiyecek satın alırken seçici davranmaya çalışın.

Satın aldığınızın ürünlerin çok güzel gözükmesi çok sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebilir.  Bazı meyve ve sebzelerin albenisini artırmak için parlatıcı madde kullanılır. Doğal olmayan parlaklıktaki malzemeleri almaktan kaçının. Yiyecek satın alırken üzerinde küçük hasarlar bulunan meyve ve sebzeleri tercih edebilirsiniz.  Çünkü bu küçük hasarlar ve ufak tefek delikler kimyasal kullanım oranının düşük olduğunun göstergesidir. Meyve ve sebze konusunda ne kadar özenli davranırsanız davranın tüketmeden önce muhakkak çok iyi bir şekilde yıkayın. Kabuklu olanların kabuklarını soymanız da tavsiye edilir.

İçeriğinde renklendirici veya koruyucu olan hiçbir besini çocuğunuza vermeyin. Çocuğunuzun sağlığı için etiket okumayı alışkanlık hâline getirin. İçeriğinde suni renklendirici, sakarin, sodyumnitrit, BHA, BHT gibi şüpheli içerikler olan besinlerden kaçının. Paketli gıdaların büyük bir çoğunluğu bu kimyasalların bir veya birden fazlasını içerdiği için genellikle çocuklar için zararlı olan gruba dâhildir. Bu yüzden içeriği okuduğunuzda anlayabileceğiniz düzeyde bilgi sahibi olmak için araştırma yapabilirsiniz.

Et, balık, tavuk ve süt grubu kimyasallar açısından en büyük tehlikeyi taşıyan gruptur. Tavuklarda bulunan antibiyotik, etin içeriğindeki hormon ve balıktaki PCB sebebiyle sağlıklı seçim yapmak oldukça güçtür. Ancak bu durumda da güvendiğiniz organik ürünleri tercih edebilirsiniz. Güvendiğiniz yerlerden alışveriş yaparak minimum kimyasal alımını sağlayabilirsiniz. Bu besinlerin tüketimini belli bir periyotta dönüşümlü olarak yapabilirsiniz ve yeterli olacak miktarlarla sınırlayabilirsiniz.

YEMEK SIRASINDA ÇOCUĞUN İNSİYATİF KULLANMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin