Taş Devri Beslenme Biçimi

Gıdaların yaygın biçimde sanayileşmesi, obezite ve kronik hastalıklar riskini önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir.

Taş Devri Beslenme Biçimi

Gıdaların sanayileşmesiyle ne tür problemler ortaya çıkar?

Sanayileştirilmiş gıdalar aşırı işlem gördüğünden ve içerisindeki yağ, şeker ve koruyucu kimyasallar nedeniyle bazı uzmanlar paketlenmiş ve aşırı işlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirtiyorlar. Paketlenmiş hazır tüketim ürünleriyle beslenilmediğinde günümüz yaygın hastalıklarının daha az rastlanır olduğunu bildirmektedirler. Taş devrinde yaşayan insanların günümüz insanlarından daha sağlıklı olduğunu ve bu nedenle taş devrie yakın bir beslenme biçimi uygulandığında sağlığımızın daha az risk altında olduğunu düşünülmektedir.

Taş devri 5-10 bin yıl önce bitmiştir. O zamandan bu zamana kadar genlerimizde çok az değişiklik olmasına rağmen çevresel şartlar ve özellikle de yiyeceklerimiz çok büyük oranda değişmiştir. Özellikle son 50-100 yıl içinde doğal olmayan, işlenmiş ve katkı maddesi eklenmiş gıdalar hayatımıza girmiştir. Margarin kimyasal yolla katılaştırılmaya başlanırken ayçiçeği, mısır gibi bitkilerin yağları sıcak pres ile elde edilmeye başlamıştır. Bu ürünler aşırı şekilde tüketilmeye başlanırken buna karşılık taze sebze, meyve ve tencere yemeklerinin tüketiminde de belirgin bir azalma olmuştur.

Genetik yapımız ve buna bağlı vücudumuzda gerçekleşen kimyasal reaksiyonlar doğal olmayan yiyeceklerin tümü ile başa çıkacak beceriye sahip değillerdir. Genler ve yiyecekler arasındaki bu uyumsuzluk; şişmanlık, diyabet, koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, sebepsiz yorgunluk, kanser ve osteoporoz (kemik erimesi) gibi son yıllarda fazlasıyla artış gösteren çok sayıda hastalığa neden olmaktadır.

Taş devrinde insanlar bebeklerini nasıl besliyorlardı?

Taş devri beslenme biçiminde un, tuz ve şeker kullanımı minimuma indirilmeli ya da hiç kullanılmamalıdır. Paketlenmiş gıdalar asla tüketilmemeli, her yiyecek doğadaki şekline en yakın halde tüketilmelidir. Beslenme biçiminin %60’ı çiğ besinlerden oluşmaktadır. Etlerde dâhil olmak üzere çiğe yakın pişirilmesi önerilmektedir. Ekmek, bulgur, mısır, pirinç, patates, makarna gibi nişastalı besinlere vücuttaki emilimi hızlı olduğundan beslenmede yer verilmez.

Bebeğinizin ek gıdaya ve katı besinlere geçtiği dönemde taş devri beslenme biçiminin yararları olduğu gibi zararlarının da olacağı göz önünde bulundurulmalıdır. Sindirim sistemi tam gelişmemiş bir bebeğin et ve sebzeleri çiğe yakın tüketmesinin sindirim sistemine etkileri bir yetişkinle denk olmayacaktır. Bu nedenle bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için taş devri beslenme yöntemini tercih edecek ve planlayacaksanız bebeğinizin gelişimini takip eden hekiminize danışmayı ihmal etmeyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0