Takıntılı Davranışlar Sergileyen Çocuklar

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların, yaşlarının getirdiği bazı durumlardan dolayı takıntılar geliştirmesi normaldir. Böyle davranışlar sergileyen çocuklara nasıl yaklaşılacağının bilinmesi, ebeveynlere yardımcı olacaktır.

Takıntılı Davranışlar Sergileyen Çocuklar

Takıntılar çocuğu nasıl etkiler?

Takıntılar, yaygın görüşün aksine her zaman olumsuz durumlar oluşturmaz. Gelişim süreci içerisinde okul öncesi dönemde bulunan çocukların, uyuma alışkanlığının değişmesi, tuvalet alışkanlığının değişmesi, okula başlama gibi birçok yeni şey yaşama ihtimali bulunduğundan bu dönemdeki çocukların bazı takıntılar geliştirmesi normal olacaktır. Çocuklar birçok değişiklik yaşadıkları bu dönemde psikolojik olarak kendini güvende hissetmek, rahatlamak, bir şeyleri kontrol edebildiğini hissetmek gibi ihtiyaçlarından dolayı bazı takıntılar geliştirebilirler.

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda görülebilecek takıntıların bazılarının, sevdikleri oyuncaklarını veya sevdikleri başka bir nesneyi yanlarından bir an bile ayırmak istememeleri, su içmek için sürekli aynı bardağı veya yemek yemek için sürekli aynı tabağı kullanmakta ısrarcı olmaları, ebeveynleri üzerinde bir hâkimiyet kurmak ve onları kontrol etmek istemeleri gibi durumlar olduğu söylenebilir. Özellikle 2 yaş civarında bulunan çocuklarda takıntılı davranışlar gözlemlenme olasılığı daha fazladır. Bu dönemde bulunan çocuk, her şeyin kendi istediği gibi olmasını isteyecektir. 2 yaş civarında bulunan çocukların, hep aynı hikâye kitabının kendisine okunmasını istemek, sürekli aynı renkte oyuncaklarla oynama, sürekli aynı kıyafeti giymek isteme ve onun yıkanmasına bile izin vermeme gibi takıntılar geliştirmesi, içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun durumlardır.

Takıntılı olan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?

Çocuklarında takıntılı davranışlar gözlemleyen bazı ebeveynler bu durumdan endişe duyabilir. Çocukta görülen bu davranışların büyük ihtimalle, çocuğun yaşamının ileriki dönemlerinde ona hiçbir zararının ve korkup endişelenecek bir durumun olmadığı bilinmelidir. Çocuklar bu tür davranışlarla hayatı anlamaya ve bazı şeylerin kendi kontrollerinde olduğunu hissetmeye çalışır. Bazı takıntılı davranışların çocuk 5 yaşına gelene kadar görülmesi normal bir durumdur.

Bu süreçte çocuğunuzu yaptığı takıntılı davranışlardan vazgeçirmeye çalışmamalısınız. Onu vazgeçirmek için çaba sarf ettiğinizde, büyük ihtimalle davranışın görülme sıklığı daha da artacaktır. Sabırlı davranmaya çalışarak çocuğunuzun bu konuda kontrolün kendinde olduğunu hissetmesine izin vermelisiniz.

Bu takıntıların çocuğunuzun gelişim süreci içerisindeki ihtiyaçlarından olduğunu unutmamalısınız. Eğer takıntılar çocuğun günlük yaşantısında bazı aksamalara sebep olmaya başladıysa bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0