Takdir Görmek Çocuğu Nasıl Etkiler

Çocuklar ebeveynleri tarafından genellikle engelleyici sınırlara maruz kalırlar. Fakat ebeveynler, çocuklarının yapmasını istemedikleri şeyleri onları takdir ederek de öğretebilirler.

Takdir Görmek Çocuğu Nasıl Etkiler

Takdir edilmek çocuğun psikolojisini nasıl etkilemektedir?

Büyüme çağında istenilenden çok daha hareketli olan çocuklara sınır koymak etkili bir davranış yöntemi olabilir. Çocuk, yapacaklarının ve yapamayacaklarının bilincine vararak kendini geliştirebilir. Fakat bazen ebeveyni tarafından sadece olumsuz tepkilerle karşılaşan çocukların da olduğuna rastlayabiliriz. Ebeveyn, bu davranış şeklinin çocuğun kişisel gelişimini engellediğini düşünmeyebilir. Hâlbuki bu, çocuk gelişiminde en hassas noktalardandır.

Çocuklar için yaptıkları güzel şeylerin karşılığı olarak övgü almak, sınırları öğrenmekten çok daha önemlidir. Takdir gördüğünü hisseden çocuk, olumlu şeyler yapmaya devam edecektir. Ebeveyn bununla ilgili gerekli çabayı gösterirse belki kurallar koymaya gerek bile duymayacaktır. Çünkü çocuk aldığı övgülerle öz güvenini sağlamlaştırmaya başlamıştır. Kısacası, çocuğunuza sevgi göstermekten çekinmeyin. Bu hem sizin hem de çocuğunuz için, yapacağınız en doğru davranış şekli olabilir.

Ebeveynler çocuklarını, yaptıkları en küçük şeyde bile takdir etmeyi ihmal etmemelilerdir. Bazen sadece bir gülümseme, aferin deme yeterli olmayabilir. Bu davranışlar çocuğu tatmin etmeyebilir. Böyle bir durumda açıkça onu beğendiğinizi söylemenizde fayda vardır. Mesela çocuğunuz sizinle beraber oyuncaklarını topladığında size yardım ettiği için ona teşekkür edebilir, mutlu olduğunuzu ifade edebilirsiniz. Bu davranışınız zaman geçtikçe birlikte iş yapmaya, daha sonra çocuğun kendi işini görmesine kadar ilerleyebilir.  

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0