Süt Sağmanın Faydaları

by Bebek Melekleri

Süt sağmanın birçok faydası vardır. Anne sütü bebeğinizin beslenmesi için en temel besindir. Günlük rutinde bebeğinizi ihtiyaç duyduğu her an emzirmeniz mümkün olmayabilir. Ancak süt sağma tekniği sayesinde bebeğiniz ihtiyaç anında besinine kolayca ulaşabilir.

Süt sağmanın faydaları nelerdir?

Sosyal hayatta birçok anne restoranlarda, kafelerde, bürolarda, alışveriş merkezlerinin bebek bakım odalarında bebeklerini emzirir. Ancak bebeğinizi ihtiyaç duyduğu her an emzirmeniz mümkün olmayabilir. Çalışma hayatının beraberinde getirdiği uzak kalma durumu bebeğinizi istediğiniz yerde ve zamanda emzirememenize neden olabilir. Buna ek olarak sosyal çevrelerde de rahatlıkla emzirememek söz konusudur. Bebeğinizin beslenmesi açısından süt sağmak bu noktada bir çözüm yöntemi olabilir.

Süt sağmak sadece bebeğinizin beslenmesi açısından önem taşımaz. Anneler açısından değerlendirildiğinde de birçok yararı vardır. Yeni doğum yapmış annenin bebeğini beslemeye hazır hâle gelmesi gerekir. Gebeliğin sonlarına doğru meme uçları içe dönebilir. Bu durum doğum sonrasında annenin fiziksel olarak emzirmesini engeller. Süt sağmak annenin meme uçlarının dışarı çıkarılmasına yardımcı olur bu şekilde anne emzirmeye hazır hâle gelir. Meme uçlarında oluşan pıhtılar ve tıkanıklıklar da sağma sayesinde açılır. Bu sayede memedeki dolgunluk ve gerginlik hissi hafifleyerek annenin rahatlaması sağlanmış olur.

Süt sağma işlemi süt miktarı açısından da artırıcı bir tekniktir. Sütü az gelen anneler süt sağarak süt rezervini artırabilir veya var olan sütü koruyabilir. Çalışan veya evlerinden uzak olan anneler için sütü biriktirmek önemlidir. İhtiyaç hâlinde kullanılmak üzere sütün sağılarak depolanması anne sütüyle beslenmekte olan bebeğinizin için faydalı olacaktır. Aynı durum bebeğinizin ememeyecek kadar küçük doğmuş olması durumunda da geçerlidir. Hastanede yatan bebeklerin beslenmesi de anneden alınan sütün depolanarak bebeğe verilmesi ile gerçekleşir.

Bazı durumlarda annelerde sütün kesilmesi veya bebeğin emmeyi reddetmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durumda da sütü sağmak yeniden süt gelmesini uyarmak açısından gereklidir.  

Süt sağmanın bilinen en temel faydalarından biri de bebeğinizin beslenmesini kontrol altında tutmaktır. Emzirerek bebeğinizin gelişimi için ihtiyaç duyduğu süt miktarını alıp almadığını bilmeniz mümkün olmayabilir. Ancak sütünüzü sağdığınız zaman sağılan süt miktarını ölçebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin beslenmesinin yeterli olup olmadığının kontrol altında tutabilirsiniz.

Süt sağmada kullanılan teknikler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler