Süt Sağmada Kullanılan Teknikler

by Bebek Melekleri

Süt sağmak günümüzde annelere ve bebeklere sağladığı çeşitli faydalardan dolayı sıklıkla tercih edilir. Önceden yalnızca elle sağma tekniği bilinirken artık günümüzde süt sağmak için çeşitli araçlardan faydalanılır.

Süt sağmada kullanılan teknikler nelerdir?

Süt sağmanın en ilkel tekniği elle sağmadır. Elle sağma tekniği oldukça zahmetlidir. Uzun süren ve anne açısından yorucu olan bir süreçtir. Bu sebeple günümüzde elle sağma tekniği hâlâ kullanılsa da sağma işlemi için genellikle elle işletilen veya elektronik olan çeşitli araçlardan faydalanılır. Bu araçlar modellerine göre farklı şekillerde uygulanır ve fiyat aralıları değişkendir.

Şekli bisiklet kornasını andıran tirle, süt sağmak için kullanılan araçlardan biridir. Ekonomik olması bakımından tercih edilmesine karşın kullanılması güç bir modeldir. Elle işletilmesi sebebiyle zahmetlidir. Ayrıca sağlığa uygunluk açısından tercih edilmez. Çünkü temizlemesi zor olduğu için içinde süt birikimi olabilir. Bu da bebeğinizin beslenmesi sırasında hijyenden kaynaklı sorunlara yol açabilir.

Tetikle işletilen pompalarda emiş gücünü ortaya çıkarmak için tetik kullanılır. Tirle ile kıyaslandığında tek avantajı tek elle kullanılabiliyor olmasıdır. Ayrıca tetikle işletilen pompalar camdan yapıldığı için kırılma riski de vardır.

Birbiri içine geçen iki silindir şeklinde olan şırıngalı pompa en ekonomik ve basınç kontrolü elle en kolay işletilen araçtır. Temizlemesi kolay olduğu için sağlığa uygun bir teknik olarak kabul edilir. Silindirin hareketi ile oluşan emiş gücü sayesinde süt memeden tahliye edilir.

Pille çalışan pompa modellerinin kullanımı elle işletilen modellere kıyasla daha kolaydır. Ancak pillerin sıklıkla değiştirilme ihtiyacı sebebiyle pek ekonomik değildir. Pille çalışan modellere kıyasla elektronik olan pompalar güçlü emiş gücüyle de öne çıkar. Annenin iki elinin de serbest olmasına imkân sağlayan bu modellerin en büyük avantajlarından biri zaman kazandırmalarıdır. Oldukça pahalı olmalarına karşın avantajları göz önünde bulundurulduğunda mantıklı bir yatırım olarak değerlendirilebilir. Taşıma açısından zorluk yaratabileceği için seyahat durumlarında fazla tercih edilmez.

Satın alma yöntemi tercih edilmediği durumlarda eczanelerden elektrikli pompaları kiralamak da mümkündür. Önemli olan temizliğine özen göstermek ve ihtiyaçlara cevap veren yöntemi tespit etmektir. Bunun için bir emzirme uzmanına veya bu süreci deneyimlemiş arkadaşlarınıza danışabilirsiniz.

İkiz bebek sahibi olmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler