Süt Nasıl Sağılır, Toplanır, Saklanır

Yeni doğum yapmış bir anne ilk kez karşılaştığı süt sağma gibi teknik bir konuya karşı kendini yetersiz hissedebilir. Gerekli hazırlıkları yapmak ve bu konuda bilinmesi gerekenleri öğrenmek bu hissi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Süt Nasıl Sağılır, Toplanır, Saklanır

Sütümü nasıl sağarım?

Süt sağmak için bilinmesi gereken temel konuları doktorunuzdan, emzirme uzmanından veya süt sağma aracını sağladığınız yerden öğrenebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz sağma tekniği ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken en temel konu temizliktir. Kullanılacak olan ekipmanın temiz olması, önerildiği şekilde sterilize edilmesi ve bu konudaki devamlılık oldukça önemlidir. İlk kullanımda ve bunu takip eden her kullanımda ekipman tavsiye edildiği biçimde temizlenmelidir.  Sağma işleminden önce eller su ve sabunla, meme yalnızca suyla yıkanmalıdır.

Sağma işlemi için göğüslerin en dolu olduğu vakitler seçilmelidir. Göğüslerde sütün en yoğun olduğu zaman genellikle sabah saatleridir. Sağma işleminden sonra 3-4 saatte bir tekrar edecek bir plan oluşturmak süt rezervini korumak açısından önemlidir.

Sağma işlemi sırasında rahat ve sakin bir ortamda olmak gerekir. Stres, ortamdaki sıcaklığın düşük olması gibi faktörler sağma işlemini olumsuz yönde etkileyebilir. Sıcak sıvılar sütün gelmesini tetikleyici etkiye sahiptir. Ayrıca meditasyon stresten arınarak gevşemenize yardımcı olacağı için tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Sıcak bir duş da meditasyon gibi gevşemenize yardımcı olarak sütün gelişini uyarabilir.

Sütümü saklarken nelere dikkat etmeliyim?

Teknik olarak elle sağmayı tercih ettiyseniz bir elinizi meme altına yerleştirdikten sonra diğer elinizi memenin üst kısmından bastırın. Bu işlem sırasında parmakların meme ucuna temas etmemesine ve meme halesi sınırında kalmasına dikkat edin. Aynı işlemi diğer memeye de uygulamadan önce masaj yaparak gevşeyin. Bu teknikte süt toplamak için geniş ağızlı sterilize bir kaptan faydalanabilirsiniz. Toplanan sütü steril bir biberona aktararak buzdolabında saklayın.

Elektrikli veya elle işletilen bir pompa tercih ettiyseniz öncelikli olarak gerekli hijyen kurallarına dikkat edin. Sonra kullandığınız ekipmanın gerektirdiği talimatlara uymaya özen gösterin.

Sağdığınız sütü toplamak için cam ürünlerdense plastik olanları tercih edin. Cam ürünler sütte bulunan ve hastalıklarla mücadele eden beyaz kan hücrelerinin yapışması için ideal ortamlardandır. Bu sebeple bebeğiniz sütten yeterince faydalanamayabilir.

Sütü 48 saatten daha uzun süre buzdolabında saklamak için sterilize edilmiş kapları tercih etmeye özen gösterin. 82℃’e ulaşan ısıda yıkamak sterilizasyon için yeterli olacaktır. Sütün en kısa sürede buzdolabına konulması gerektiğini unutmayın. Dondurmak istiyorsanız öncelikle 30 dakika oda sıcaklığında bekletip ondan sonra bu işlemi yapın. Buzdolabına kaldırdığınız sütün üzerine muhakkak tarihini yazın. Sağdığınız sütü buzdolabının soğutucu bölmesinde 1-2 hafta, dondurucu kısmında 3 ay, 0 derecede donduruculu buzlukta 6 aya kadar saklayabilirsiniz.

Buzluktan çıkardığınız sütü çözmek için biberonu ılık suyun altında çalkalayın ve 30 dakika içinde kullanın. Yeniden dondurmayın. Saklama koşullarına göre belirtilen süreleri doldurmuş sütleri atın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0