Sürekli Soru Soran Çocuklar

Çocuklar etraflarındaki her şeye karşı sonsuz bir merak duygusuyla doludur. Bu nedenle sürekli olarak sorular sorarlar. Bu sorular sayesinde dil gelişimi, zihinsel ve sosyal gelişim hızlı bir biçimde ilerler. Çocuklar için sorgulamak etrafta olup biteni anlamanın ideal yoludur.

Sürekli Soru Soran Çocuklar

Çocuğun soru sorması gelişimini nasıl etkiler?

Dil gelişiminin büyük ölçüde ilerleme kaydettiği ve anlamlı cümlelerle konuşmanın gerçekleştiği üç-dört yaş civarındaki çocuklar çok fazla soru sorar. Sordukları sorular hem dil gelişimlerini desteklemede hem de etraflarında olup biteni öğrenmede oldukça etkilidir. Çocukların öğrenme istekleri aileler tarafından açık ve anlaşılır cevaplarla desteklenmelidir. Anne ve babaların cevaplamadıkları soruları tekrar tekrar duyması olasıdır çünkü çocuklar merak duygusunu tatmin etmek için sordukları sorulara cevap almak konusunda fazlasıyla ısrarcı olabilir.

Çocukların soru sorması aslında zihinsel gelişimin ilerleme kat ettiğinin bir göstergesidir. Kavramlar ve olaylar arasında bağlantı kurmaya çalışan çocuğun her sorusu zihninde yeni bir örüntü oluştuğunun işaretçisidir. Bu nedenle çocukların soruları kadar verilen cevaplar da önemlidir. Her yaş, farklı bir anlayış düzeyi gerektirdiğinden sorulan sorulara verilecek cevaplar da bu doğrultuda olmalıdır. Çocuklar sorularına aldıkları cevaplar sırasında dil ile ilgili yeni kuraları, kelimeleri veya telaffuzları öğrenme şansı yakalar. Küçük yaştaki çocukların sorularına kavramsal olarak açıklamalar getirmek yerine anlaşılır ve akılda kalıcı örneklerle cevaplar verilmelidir. Bu anlamayı daha kolay hâle getirebilir.

Çocuklar bazen anne ve babaların tahammül sınırını zorlayacak kadar meraklı olabilir. Bu durumda çocuğu bastırmak, kızmak, sorularını yanıtsız bırakmak veya geçiştirmek öğrenme isteğini köreltebilir. Çocuğun öğrenmeye dair hevesini kırmamak ve sorularına sabırla cevap vermek önemsenmelidir. Kimi ebeveynler, çocukları cinsellik, ahlaki değerler gibi belli başlı konularda merakla birtakım sorular sorduğunda çocuğu tersleyebilir. Bu durumda çocuk terslendiği için bu konuların konuşulmaması gereken, yasaklı konular olduğuna dair düşüncelere kapılabilir. Bu durum cinsel gelişimi veya cinsel gelişimle ilgili olumsuz bir durum olduğunda aileye danışmak için ihtiyaç olan güven bağını olumsuz etkileyebilir.

Çocukların öğrenmesini ve gelişmesini desteklemek için anne ve babalar tarafından desteklenmeleri önemlidir. Çocukluğundan beri sorgulayan ve araştıran bireyler pek çok alanda başarılı yetişkinlere dönüşebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0