Süper Anne-Baba Olmak

by Bebek Melekleri

Çocukların gözünde süper anne-baba olmak çok güzel bir şeydir. Anne babalarınızdan da öğrendiğiniz gibi bebek bakımı oldukça zor bir iştir. Ebeveynlerin çalışmak zorunda olduğu ve süper çocuk yetiştirme baskısının ayyuka çıktığı bu dönemde süper anne baba olmak ve çocuk yetiştirmek oldukça zor olabilir. Yine de çocuğunuzun gelişimi için bu emeği vermeniz gerekir.

Süper anne-baba nasıl olunur?

Öncelikle; ilk savaşmanız gereken strestir. Her şeyde olduğu gibi stres de kendisiyle mücadele edildikçe azalır. Stres yaptığınız konuları ikiye ayırarak “genel stresler” ve “günlük stresler” olacak şekilde bir not defterine listeleyin. Günlük stresler sizin kontrolünüzdedir. Örneğin bebeğinizin bugünlerde öğlen yemeğini az tüketiyor olması, eşiniz yoğun çalıştığı için ev işlerinin size daha da yüklenmesi ya da bebeğinizin uyku düzeniyle ilgili şüphelerinizin olması günlük streslerdendir ve bu stresleri yenmeniz daha kolaydır. Genel streslerse, kontrolün %50’sinin sizin elinizde olduğu durumlardır. Örneğin bebeğinizin meslek hayatıyla ilgili yeteneklerini şimdiden yeterince gözlemlemede yeterli misiniz, bir hastalığınız var ve bu çocuğunuzu nasıl etkileyecek ya da çocuk yetiştirirken kendi kariyer planlamanıza ne kadar sadık kalabileceksiniz gibi kaygılar da genel streslerdendir. Bunları yazarak listeledikten sonra günlük streslerle başa çıkma taktiğinizi bulun. Örneğin bebeğinizin öğün atlaması sizin için bir stres kaynağı ise öğün saatlerini ve yiyecek menüsünü değiştirin. Bebeğiniz tam acıkmadan öğüne oturması ya da yediklerinden sıkılmış olması buna sebep olabilir.

Genel streslerinizle ilgili bilmeniz gereken tek şey kontrolün tamamı sizde değil. Siz sadece kendi elinizden geleni yapabilirsiniz. Gerisini etkileyen, dış etkenlerdir. Sakin, enerjik ve kontrollü olmaya çalışın.  Daha fazlasını yapmaya çalışmak hem yorucu hem de başarısız sonuçlar doğurabilir. Eğer bir bakıcınız varsa bebeğinizin bakımıyla ilgili iş bölümü yapın. Örneğin bebeğinizin altını değiştirme, odasını toplama ve düzenleme işlerini bakıcınız yaparken siz de beslenmesiyle ilgilenebilirsiniz. Doktorunuzdan bebeğinizin gelişimiyle ilgili bilgi ve veriler alın. Bu verilere yakın olmaya gayret edin. Sözel olarak çözemediğiniz her kaygınızı matematiğe dönüştürüp çözmeye çalışın. Farklı taktikler deneyin.

Mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Unutmayın ki herkes, kendi kapasitesinin mükemmelidir ve her ebeveyn kendi çocuğunun süper anne-babasıdır.

Stresle başa çıkmak için yapılması gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler