Suni Teneffüs ve Kardiyopulmoner Canlandırma (CPR)

Suni teneffüs sadece yetişkinler için değil bebekler ve çocuklar için de çok önemli bir konudur ve tekniklerinin iyi bilinmesi bebeğinizin hayatını kurtaracak bir durumdur.

Suni Teneffüs ve Kardiyopulmoner Canlandırma (CPR)

Suni teneffüs nedir ve insan hayatındaki önemi nedir?

Çocuk bakımını üstlenen her ailenin ve her bakıcının bebek, çocuk suni teneffüsü konusunda bilgisi olması gereklidir. Bu nedenle Türk Kızılay Vakfı başta olmak üzere bu konuda eğitim veren sağlık kurumlarından eğitim alınması hayati bir önem taşımaktadır. Nabız ve kalp atışının durması, cildin ya da dudakların morarması, solunumun kısmen ya da tamamen durması, bebekten bir tepki alınamaması gibi durumlarda suni teneffüsün yapılması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda suni teneffüse ivedilikle başlanması bebeğin ya da çocuğun hayatta kalması açısından çok önemlidir.

Bebeğe yapılan suni teneffüsün, yetişkinlere yapılandan daha farklı ve hassas olduğu gerçeğini unutmamanız gerekir. Kaza anında bebeğin yakınında bulunan tek kişi sizseniz, ambulans çağırmadan önce iki dakika kadar suni teneffüs yapmanız gereklidir. Durumun devam etmesi durumunda hemen acil ekipleri aramalısınız.

Suni teneffüs nasıl yapılır?

Suni teneffüse başlamak için öncelikle bebeğinizi sırt üstü yatırarak kan dolaşımını düzeltmeniz gerekir, bunu sert ve düz bir zeminde yapmalısınız. Bebeğinizin meme uçları arasında yatay bir çizgi olduğunu düşünüp, bu çizginin tam altına -göğsün ortasına- iki parmağınızı yerleştirin. Buraya 3-4 cm kadar içeri basınç uygulayacak şekilde hafifçe bastırın. Yüksek bir sesle sayarak dakikada 100 kere kompres yapmaya dikkat edin.

Daha sonra solunum yolunu açmak için (30 kere göğse bastırdıktan sonra) bir elinizle bebeğinizin çenesini hafifçe yukarı iterek başı biraz geriye doğru yaslayın (diğer elinizle de başına destek olacak şekilde). Bebeğinizin ağzını ve burnunu kapsayacak şekilde kendi ağzınızla kapatın ve onun için nefes alıp verme işlemine hazır olun. Yanaklarınızı derin olmayacak şekilde havayla doldurun ve bebeğin ağzına doğru yavaşça bir kerede üfleyin. Bebeğinizin göğsünün iyice şiştiğine emin olmalısınız. Bu işlemi art arda iki kere yapmalısınız. Unutmayın, her 30 göğüs kompresinden sonra bunları tekrar etmelisiniz.

Bebeğinizde hayat belirtisi görene kadar ya da çağırılan sağlık görevlileri gelene kadar bu işlemleri sürdürmeniz hayati önem taşımaktadır. Tüm bu süreçte sakinliğinizi korumanız işlemleri hatasız olarak yerine getirmeniz konusunda çok önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0