Stresle Başa Çıkmak İçin Yapılması Gerekenler

by Bebek Melekleri

Stresle başa çıkmak için ilk olarak yapmanız gereken, stres yapmanıza sebep olan şeyleri ortadan kaldırmak ya da düzene sokmaktır. Örneğin stres yapmanıza sebep olan şey bakıcınızın son dönemlerde dalgın olması ve bazı sorumluluklarını aksatmasıysa bunu onunla konuşabilir ya da yeni bir bakıcıyla anlaşabilirsiniz.

Stresle başa çıkmak için ne yapabilirsiniz?

Stresle başa çıkabilmek adına düzenli olmak önemlidir. Bu şekilde her işi yapmak daha kolay hâle gelecektir. Örneğin; bir not defteri edinip gün içerisinde yapacağınız işleri bu deftere maddeler hâlinde yazabilirsiniz. Ev işleri, alışveriş, o gün düzenlemeniz gereken bebeğinizin yeni yemek listesi gibi işlerinizi listeleyin. İşlerinizi bitirdikçe maddelerin üzerini çizebilirsiniz. Yapılacaklar azaldıkça sizi rahatlatacaktır.

Eğer çalışıyorsanız ve işyerinize kendi aracınızla gidiyorsanız, toplu taşıma araçlarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu trafiğin sebep olduğu stresi azaltır ve size zaman kazandırır. Trafikte kaybettiğiniz vakitte başka işler yapabilirsiniz. Bu durum çevre kirliliğine de engel olacaktır. Toplu taşımalar toplumu gözlemlemek, yoldayken bir şeyler okumak ya da yazmak için de idealdir.

Çevrenizdeki başka ebeveynlerle sürekli iletişim hâlinde olmak da faydalı bir ritüeldir. Eğer okula giden çocuğunuz varsa sabahları çocuğunuzu okula bırakma işini bu yardımcı ebeveyn ağı ile dönüşümlü olarak yapabilirsiniz. Yardım almak ve yardım etmek sizi tatmin edecek bir faaliyettir. Genel olarak stres sorunu yaşayan biriyseniz duygusal destek de alabilirsiniz. Bu desteği eşiniz, anneniz, arkadaşınız ve bir başka ebeveyn yakınınızdan alabilirsiniz.

Yapılacak işleri sıraya koyarken, bazı işleri aynı anda yapabileceğinizi de unutmayın. Örneğin; bebeğinize çorba pişiriyorsunuz. Bir elinizle çorbayı karıştırırken bir yandan da bir kaç sayfa kitap okuyabilirsiniz. Bebeğinizle çizgi film izlerken aynı zaman da çamaşırları katlayabilirsiniz.

Bir diğer yöntemse, işlerinizi mümkün olduğunca azaltmaktır. Örneğin; ütü yapmak çok vaktinizi alıyorsa, ütüye ihtiyaç duymayan kıyafetleri bir süreliğine tercih edebilirsiniz. Haftada iki kere alışverişe gidiyorsanız bir kere gidip daha fazla malzeme alabilirsiniz. Mümkün olduğunca kendinize de zaman ayırmalısınız. Vücudunuzun eğilimine göre haftada birkaç kez geç uyuyun ve bu zaman zarfında sevdiğiniz bir programı izleyin ya da müzik dinleyin. Çok gergin hissettiğinizde duş almak iyi gelecektir. Stres hayatımızı zorlaştıran bir durumdur. Bunu değiştirebilir ve stresi kendimizden uzaklaştırabiliriz.

Sevdiği aktiviteyi sonlandırmakta sıkıntı çeken çocuklar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler