SPASTİK BOZUKLUK

Spastik bozukluk nedir? Spastiklik, bireylerin “immatür” beyninin farklı nedenlere bağlı olarak zarar görmesi sonucu meydana gelen bozukluk olarak tanımlanır. Durumu tetikleyen şey, travmatik veya ateşli hastalıklardır.

SPASTİK BOZUKLUK

Bireylerde neden spastik hasar ortaya çıkmaktadır?

Bireylerde doğum öncesi, sırası ya da sonrasında görülen bu bozukluğun ülkemizdeki karşılığı “beyin felci” olarak bilinmektedir fakat sık kullanılmamaktadır. Beyinde ortaya çıkan bu hasar, bireylerin zekâsını etkileyebildiği gibi görme, duyma, konuşma, konuşulanları algılama ya da duygusal yönlerine de zarar vermektedir.

Spastik bozukluk, tek bir nedene bağlı olarak çıkmamakta, farklı nedenlerin birleşmesiyle beyin “lezyonunda” hasarın oluşmasıyla görülmektedir. Bu bozukluğun gerekli tedavisinin yapılabilmesi için erken tanı oldukça önemlidir. Genelde ilk altı ay içinde teşhisi konulabilen bu bozukluk, en net hâlini 9-12 aylar arasında göstermektedir. Ayrıca üzerinde durulması gereken bir konu var ki, spastik bozukluk bir “hastalık” değildir. Sadece bireyde ortaya çıkan bir engel durumudur. Bu yüzden spastik olan çocuklara hastaymış gibi davranılması doğru değildir.

Spastik bozukluk ne nedir ve nasıl ortaya çıkar?

Beyinde görülen hasar sebebiyle bireylerde ister istemez farklı hareketlerine görülmesine yol açar. Ama bunun haricinde hareketlerinde anormal durumlar olan herkesi spastik olarak nitelendirmek doğru olmayacaktır. Spastik olmayan kişilerin haricinde, fiziksel anlamda felçli olan insanlar da vardır. Onları, spastik engelli insanlarla karıştırmamaya dikkat etmek gerekir. Fiziksel anlamda felç olan bireylerde, spastiklerde görülenin aksine, adalelerini tam olarak kullanamamaları durumu söz konusudur. Bu da onların hareketlerini kontrol edememelerine neden olmaktadır.

Bireylerde spastik hasarın oluşmasının birçok nedeni vardır. Annenin fiziksel ve sosyal durumu bu nedenler arasında gösterilebilir (kötü hayat şartları, dörtten fazla doğum, kronik hastalıklar, gebelikte meydana gelen sıkıntılar gibi). Yine gebelik esnasında yaşanan ağır hastalıklar, anemi, stres, sigara ve alkol kullanımı bu bozukluğun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Doğum sonrası dönemde de ortaya çıkabilen bu engeli tetikleyen nedenler arasında, doğum travması, vücut ısısının 36 derecesinin altında olması, plasentadan erken ayrılması, koma, apne gibi durumlar sıralanabilir.

Bunların haricinde annenin doğum sırasında kullandığı ilaçlar, çoğul gebelik, hem annenin hem de çocuğun yaşadığı travmalar, herhangi bir kaza geçirme durumu, beyin dokusunda meydana gelen zedelenmeler de bireylerde spastik engelin oluşmasına neden olmaktadır.

SATIN ALINAN BESİNLERDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0