SPASTİK ENGELLİ BİREYLERDE GÖRÜLEN DİĞER ENGELLER

Beyinde meydana gelen hasar sonucu her anlamda hareket becerisi sıkıntıya uğrayan spastik engelli epilepsi, konuşma bozukluğu gibi farklı türde engeller de görülebilir.

SPASTİK ENGELLİ BİREYLERDE GÖRÜLEN DİĞER ENGELLER

Spastik Engellilerde motor bozuklukları görülebilir mi?

Spastik engellilerin %50 – %70’inde değişik boyutlarda motor bozuklukların görüldüğü bilinmektedir. Bu çocuklar jest ve mimiklerini kontrol edemezler ya da başlarını dik tutmakta oldukça güçlük çekerler. Bazıları tarafından bunları yapamadıkları için gerizekâlı olarak gösterilirler fakat bu, yanlış bir yaklaşımdır. Bunun yanı sıra, spastik engelli çocuklara bir zekâ testi yapmak oldukça zor olabilir. Nedenleri, el ve göz kontrollerini yapamamaları, konuşma sıkıntısı çekmeleri ve motor hareketlerini idare edememeleridir.

Spastik engelli bireylerde görülen engeller nelerdir?

Spastik engel konusunda araştırma yapan Glos ve Pavlovkin, “hemiplejik tip” spastikler üzerine yaptıkları çalışmalarda beyinlerinin sağ ve sol hemisfer lezyon hasarına bağlı olarak, çocukların farklı sıkıntılar yaşadıkları göstermişlerdir. Buna göre sağ hemisferde lezyonu olanlar resim düzenleme, dağınık parçaları bir araya getirme ve sayıları tekrar etme durumlarında problem yaşamaktadırlar. Sol hemisfer lezyon hasarı gösteren çocuklarsa, resim düzenleme ve sayı tekrarının yanı sıra şifrelerde problem yaşamaktadırlar.

Spastik engel, bireyin beyninde lezyonun ortaya çıktığı bir hasar olduğu için sadece hareketleri etkilemez. Beraberinde farklı engellerin çıkmasına da sebep olur. Spastik engelli bireylerin %25-35’inde epilepsi görülmesi bu durumun bir sonucudur. Yine spastik engelli bireylerin ¼’ü görme duyusunda sıkıntı yaşarken ½’si konuşma ve duyma problemi yaşamaktadır. Bunların dışında öğrenme güçlüğü, sosyal hayata adapte olmada problem yaşama, aile içinde farklı sebeplere bağlı olarak problem çıkarma gibi durumlar da gözlenmektedir.

Spastik engel, ağız bölgesinde de çeşitli aksamalara neden olmaktadır. Bireyin ağız kaslarını kontrol edememesine sebep olmasının yanı sıra ağızda kasılmalara, ağız sağlığı sorunlarının ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır. Ağız sağlığı sorunlarının çıkmasındaki sebep, bireyin çiğneme ve yutma konusunda yaşadığı sıkıntılardır. Ağzını istediği gibi hareket ettiremeyen birey, yeteri kadar beslenemez. Sıvı gıdaları almakta zorluk yaşamaz fakat katı gıdalarda durum güçleşir. Bu da dudak ve ağız çevresinde yaralanmalara (yeterli beslenemediği için), ağız içini temizleyememekten ötürü diş ve diş eti hastalıklarına yol açabilir.

OTİSTİK ÇOCUKLA GÖRÜLEN YETERSİZLİKLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0