SPASTİK ENGELLİ ÇOCUKLARA YAPILACAK REHABİLİTASYON

Spastik çocuklarda, hayata adapte olabilmesi adına ilk yıllarından itibaren eğitim ve rehabilitasyon görmeye başlar. Rehabilitasyon görmesinin ilk amacı, fiziksel anlamda daha iyi bir duruma gelmesidir.

SPASTİK ENGELLİ ÇOCUKLARA YAPILACAK REHABİLİTASYON

Spastik engelli çocuklarda yapılacak rehabilitasyon neden önemlidir?

Çocuğun başını dik tutması, el ve göz koordinasyonu sağlayabilmesi beklenen davranışlar arasındadır. Spastik engelli çocuklarda rehabilitasyon konusunda yapılan çalışmalar gösterir ki, bu desteği alan çocukların istenilen duruma gelmesi olasıdır.

Spastik engel durumu, kişiye göre farklılık gösteren bir durumdur. Tüm bireyler için aynı tedaviyi kullanmak mümkün olmayacaktır. Fiziksel anlamda kullanılan tedavinin de tam anlamıyla bir iyileştirme göstermesi zordur. Çünkü hasar, bireyin beynindedir. Buna müdahale edilemiyor olması, tedavi ne kadar yoğun olursa olsun motor davranışların ancak bir bölümünün kazanılabileceğini gösterir.

Rehabilitasyonun amacı nedir?

Rehabilitasyondaki asıl amaç, bireyi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye getirmektir. Fakat yine de en başından kazanması istenen davranışlara dair bir program yapılamaz. Çünkü bireyin tedaviye nasıl tepki vereceği en başından bilinemez. Zamanla, uygulanan farklı programlara göre bireyin ne yönde gelişeceği belirlenebilir.

Bireye verilecek bireysel ya da grup eğitimlerinde öncelikle çocuğun hangi aşamada olduğu belirlenmelidir. Çocuğun zihinsel, fiziksel, duygusal durumu hangi programın belirlenmesi gerektiğinde önemlidir.

Spastik engelli bireye uygulanan tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için öncelikle tedavide istikrar önemlidir. Çocuk her gün kendisine verilen programı, evde olsa dahi ailesi tarafından uygulamalıdır. Hatta gerekirse ailenin de çocuğa daha yararlı olabilmesi için psikolojik destek alması tavsiye edilir. Bunların yanı sıra çocuğun tıbbi sorunlarına uygun programın belirlenmesi önemlidir.

Spastik engelli birey, rehabilitasyon sürecine alınırken sadece zihin ya da motor gelişimleri ile değerlendirilmemelidir. Rehabilitasyon denilen şey içinde birçok şeyi barındıran bir tedavi yöntemidir. Doğru amaca hizmet edebilmek için uzmanlar çocuğu her alanda tanımalıdır. Çocuğa eğitim verecek ekibin içinde nörolog, psikolog, ortopedist, fizyoterapist, çocuk sağlığı ve gelişimi uzmanı, spor öğretmenleri, konuşma terapisti yer almalı ve birlikte çalışmalıdır.

Tedavi sürecince ailelerin çocuklarına karşı olan tutumları da önemlidir. Aile çocuğuna cesaret veren bir misyon yüklenmelidir. Tedavi sırasında öğrenilenleri tekrarlamasına olanak sağlamalıdır. Tek başına banyo yapmak, yürümek gibi davranışları bağımsız bir şekilde yapabildiğine emin olmalıdır. Bunları başarabilen çocuk zamanlar kendine güvenecek, psiko-sosyal alanda gelişme gösterecektir.

SPASTİK ENGELLİ BİREYLERİN DAVRANIŞLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0