SPASTİK ENGELLİ BİREYLERİN DAVRANIŞLARI

Beyin hasarı sonrası, bireyin sosyal ve bireysel hayatını aksamalara uğratan bu engel, zaman zaman olaylara aşırı tepki verebilirler. Bunun nedeni, istediğini yapamaması, içinden gelen dışarı atamamasıdır. Spastik belirtileri ve davranışları nedir gelin bakalım.

SPASTİK ENGELLİ BİREYLERİN DAVRANIŞLARI

Spastik engelli bireyleri neden öfke ve saldırı davranışı gösterir?

Spastik engelli bireylerde, engelleniyor olmalarına bağlı olarak en çok gözlenen davranış, öfke ve saldırı davranışlarıdır. Bireyin bu tip bir davranış göstermesinin nedeni, engelleniyor olmasıdır. Kendini ifade edemeyen, sınırları olan çocuk, sosyal ortamında problemler yaşar. Okulda ve evde istediği gibi hareket edememek, çevresindeki insanların onu korkutması onları hayattan uzak bireyler hâline getirmektedir. Kendisine aşırı hoşgörülü davranılması ya da alay edilme korkusu taşıyan çocuk, sosyal iletişimde her zaman arka planda yer almayı tercih eder ya da dikkat çekmek için kendisinden beklenmeyecek davranışlar sergileyebilir.

Bunların dışında spastik engelli çocuklar, kendilerine aşırı baskıcı bir tutum ya da öfkeli bir davranış sergilendiğinde tepkili olabilirler. Böyle zamanlarda aşırı oldukları görülebilir. Aile içinde yaşanılan kavgalar, kardeşler arasındaki sorunlar da spastik engelli çocuğun davranışlarını olumsuz yönde etkileyecek durumlar arasındadır.

Spastik belirtileri ve davranışları nelerdir?

Spastik engelliler, motor davranışlarını kullanmakta problem çekerler. Bu da onların bedeniyle ilgili durumlarını anlamalarında sıkıntı yaşamalarına neden olur. Bu sıkıntılar karşısında tepkileri de her zaman olumsuz olmaktadır. Özellikle ergenlik çağına gelen spastik engelli çocuk, neden engelli olduğunu anlamaya, düzelip düzelmeyeceğini sorgulamaya başlar. Kendisine dair olumsuz duygular barındıran çocuk, benliğinin gelişmesine katkı sağlayamaz, yani öz güven denilen duygu oluşamaz. Böylelikle en sonunda kendi kimliğini, eksik olduğunu düşündüğü bedenini inkâr etmeye, istememeye başlar.

Bedeniyle ilgili problemler yaşayan çocuk, kendine sorular sormaya başlar. Okuyup okuyamayacağını, işe girip giremeyeceğini, biriyle evlenip evlenemeyeceğini sorgulamaya başlar. Bu soruları sormaya başlayan ergen spastik engelli, yaşadığı eksiklikleri düşündüğünde kendini motive edemez. Konuşamamak, yürüyememek, iletişim kuramamak, çevresindekiler tarafından hor görülmek ya da kendisine acı duymaları gibi nedenler de bu duruma eklenince bireyde gerginlik ve kaygı durumları görülebilir. Tabii bu durum, normal bir bireye göre çok daha aşırı tepkiler verilmesine sebep olacaktır.

SPASTİK ENGELİN TÜRLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0