Sosyal Beceriler ve Oyun Gelişimi

5 yaşındaki bir çocuktan beklenen bazı davranışların, ustalıkla yapılıp yapılmadığı onların gelişimleri açısından fikir vermektedir. Her çocuğun gelişimi aynı ölçülerde gerçekleşmese de sağlıklı bir büyümenin çocuklara sağladığı bazı yeteneklerden söz edilebilir. Sosyal becerilerin artması ve oyun oynama bunlar arasındadır.

Sosyal Beceriler ve Oyun Gelişimi

5 yaşındaki bir çocuktan nasıl davranışlar beklenebilir?

5 yaşındaki bir çocuktan yapması ya da yaparken tamamen ustalaşması beklenen bazı davranışlar vardır. Bunları yaparken çaba sarf etmeden ya da zorlanmadan gerçekleştirmeleri artık o konuda ustalaşmaları manasına gelebilir. Bu nedenle çocukların hangi davranışlarında başarılı olup olmadıklarına dikkat etmek önemli olabilir. Genel olarak yapmakta zorlanmadıkları konuların başında kendi başlarına yemek yemek gelir. Artık kaşık, çatal ve bıçak kullanmakta ustalaşmış olabilirler. İstenildiği zaman ellerini ve yüzlerini olması gerektiği gibi yıkayıp kurulayabilirler. Ancak çoğu zaman banyodan sonra vücutlarını aynı ustalıkla kurulayamayabilirler ve bir yetişkin gözetiminde olmaları gerekebilir.

5-6 yaş aralığındaki çocuklar genelde daha sakin, aklı başında ve daha bağımsız olabilirler. Davranış ve hâllerinde daha duyarlı olmaları söz konusudur. Bu yaştan sonra kendi kendilerine soyunup giyinebilirler. Yine bu yaş aralığındaki çocuklar hem kendilerinin hem de çevrelerinin temiz olması gerektiğini anlayabilir ve bu konuda size yardımcı olabilirler. Kimi çocuksa kişiliğinden ötürü uyarılmadan da temiz ve düzenli olabilmektedir. 5 yaşındaki bir çocuk, dışarıda kendisini daha mutlu hissedebilir. Genelde arkadaşlarıyla 2-3 kişilik oyunlar oynayabilirler ve oyunlarındaki drama ve rol yapma konusu daha gelişmiş olabilir. Yerde oynadıkları oyunlarsa daha karmaşık olabilir ve bundan keyif alabilirler. Bu yaştaki çocukların yaratıcılık duyguları da çok gelişmiş olacağından oyuncaklarıyla bir şeyler üretme ve inşa etmeleri çok sık görülen bir oyun çeşididir.

3-6 yaş arası çocukların artık yavaş yavaş arkadaş grupları oluşturduğu bilinmektedir. 5 yaşındaki çocuklar ise çoğunlukla arkadaşlarını kendileri seçerler. Bu arkadaşların ekseriyetini ise akranları oluşturabilir, çünkü yetişkinler veya daha küçük çocuklar yerine yaşıtlarıyla daha mutlu oldukları görülmüştür. Oyun kurallarına uyulması gerektiği bilinci artık tamamen oturabilse de her zaman böyle bir uyum sağlanamayabilir. Zaman ve saat kavramını birleştirerek gün içindeki programlarına uyabilirler. Genellikle kendisinden daha küçük çocuklara, hayvanlara karşı sevgi ve şefkat beslerler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0