Sorunlu Davranış Sergileyen Çocuklara Karşı Doğru Yaklaşım Yolları

Çocuklarda ortaya çıkabilecek davranış bozukluklarında erken teşhis ve zamanında müdahale için ebeveynlerin gözlemleri önemlidir. Bazı durumlarda ailelerin sorunu çözmek için uzman yardımına ihtiyacı olabilir.

Sorunlu Davranış Sergileyen Çocuklara Karşı Doğru Yaklaşım Yolları

Sorunlu davranış sergileyen çocuklara karşı nasıl davranılmalı?

Ebeveynlerin, çocuklarında bir sorun olup olmadığını fark edebilmeleri için öncelikle onu çok iyi tanımaları ve gözlem yapmaları gerekir. Çocuğun anormal davranışlarının, anne babaları tarafından zamanında fark edilmesi erken müdahale için önemli bir rol oynar. Ebeveynler her zaman bu duruma kendileri müdahale edemeyebilir ya da aldıkları önlemler yeterli gelmeyebilir. Bu durumda bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Ebeveynler bir uzmana başvurduğunda uzman, belirtilerden çok çocuğun çevresi hakkında bilgi edinmek ister. Çünkü her çocukta belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan kaynak farklıdır. Örneğin bir davranış bozukluğu üç farklı çocukta da gözlemlenebilir ama o bozukluğun ortaya çıkış nedeni; birinde aile ilgisizliği, diğerinde öğretmenin yanlış yaklaşımı öbüründe ise kendi yapısından kaynaklanan yetersizlikler olabilir. Uzman ancak sorunun kaynağını bulduktan sonra gerekli tedbirleri alabilir. Bu nedenle uzmanlar, yardımına ihtiyaç duyan çocukların sosyal çevresi, aile ve kültürel yapısıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek ister. Bazı çocuklar yaşlarından dolayı iletişim kurmakta güçlük çekebilirler. Bu noktada uzman, çocukla iletişim kurabilmek için cümle tamamlama testleri kullanabilir ya da çocukla çizim yoluyla iletişim kurmaya çalışabilir.

Çocukla sağlıklı bir iletişim kurabilmek için ne yapılmalıdır?

Çocukla sağlıklı bir iletişim kurabilmek için uzman oyun ve grup terapileri uygulayabilir. Böylece çocuk kendini ifade edebileceği yeni bir sosyal alan kazanmış olur. Uzmanının ona sağlayacağı güvenli ortam, onun kendine güvenmesini sağlayabilir. Bu nokta uzmanın da kendine düşen yükümlülükleri yerine getirebilecek nitelikte olması gerekir. Uzmanın izleyeceği yanlış bir yöntem de çocuk için faydalı olmayacaktır. Bazı durumlarda grup terapisinin yanında aile terapileri de gerekebilir. Çocuktaki sorunun kaynağı aile olsa da olmasa da yapılan aile terapileri çocuk ve anne baba arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlayabilir. Ebeveynler çocuklarını daha iyi tanıyabilir ve gözden kaçırdıkları noktaların farkına varabilirler.

Bazı durumlarda farklı uzmanlık alanlarından da yardım alınması gerekebilir. Çocuğun sorunun giderilebilmesi için nöroloğa ya da çocuk psikiyatrına ihtiyacı olabilir. Bu durumda uzman, farklı uzmanların yardımını almaktan çekinmemelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0