Soru Çağı

Çocuklar doğdukları ilk günlerden itibaren çevrelerine karşı büyük bir merak duygusuyla yaklaşırlar. Güven duygusunu ve bağımsızlık hissini kazanan bir çocuk artık etrafındaki her şeyi sorgulama isteğini ve cesaretini kendinde bulur. Bu dönemde çocuğu sorgulamaya dair yüreklendirmek gelişimi açısından büyük önem taşır.

Soru Çağı

Merak duygusunun çocuk gelişimine katkısı nedir?

Çocukların gelişimlerini destekleyen en önemli duygulardan biri meraktır. Çocuklar merak sayesinde çevrelerinde anlamlandıramadıkları konuları anlar, fikir yürütemedikleri konular hakkında bilgi sahibi olabilirler. Öğrenme merak duygusu sayesinde gelişir. İlk yılda kendine ve çevresine güvenmeyi öğrenen çocuk üç yaşına kadar olan zaman diliminde bu güven sayesinde bağımsızlığını kazanır. Zorunlu okul çağı gelinceye kadar çevresine karşı büyük bir merak duygusuyla yaklaşır. Önceki dönemlerde kazandığı cesaret sayesinde bilmediklerini öğrenmekten çekinmez.

Soru sormak bazı uzmanlarca girişimciliğin anahtarı kabul edilir. Girişken bir çocuk etrafında gördüğü yeni şeyleri denemekten çekinmez. Bu sayede çok sayıda ve çeşitte tecrübeye sahip olabilir. Çocuğun gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olan deneyimler merak duygusu sayesinde artar. Aslında bu dönemde sormanın amacı çocuğun deneyip denemeyeceğini kestirme çabası olabilir. Bu nedenle sorular kadar verilen yanıtlar da önemlidir.

Çocuklar soru çağındayken ne olması beklenir?

Soru çağında anne ve babalara düşen en önemli görev bu soruları cevaplamaktır. Bir sorunun geçiştirilmesi, önemsenmemesi veya atlanması demek çocukta çok daha büyük bir soru işaretinin oluşması anlamına gelebilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocukları çok fazla soru sorsalar dahi tahammül sınırlarını yüksek tutmaları gerekir. Ancak her soruyu cevaplamak da tek başına yeterli değildir. Önemli olan sorulara verilecek cevaplar konusunda da hassas davranmaktır. Çocuklar soru sorduğunda ters bir tepkiyle, dürüst olmayan cevaplarla veya alay edilmeyle karşılaştıkları zaman cesaretleri kırılır. Sorgulamaya dair cesaretin kırılmaması için çocukların sorularına açık, net ve dürüst cevaplar verilmelidir. Sorgulamak öğrenmenin önemli bir parçası olduğu için çocuğun hevesi kırılmadan daha çok soru sormaya teşvik edici yanıtlar verilmelidir.

Üç yaş itibari dönemde çocuklar cinsel kimliklerinin farkındadır. Çevreye olan merak kadar kendilerine dair merakları da oldukça fazladır. Öncelikle kendi bedenini tanımak için sorular soran bir çocuk zamanla karşı cinse dair sorular da sorabilir. Eğer anne ve babalar bu dönemde çocukların cinsel konulara dair sorduğu sorulara kızar, böyle şeyler sorduğu için çocuğu sınırlar veya cevapsız bırakırsa cinsel gelişim olumsuz yönde etkilenebilir.

Soru sormak çocukların gelişiminde önemli bir yer tuttuğu için anne ve babalar tarafından desteklenmesi gereken bir alışkanlıktır. Çocuğun merakının oldukça yüksek olduğu soru çağı okul öncesi döneme dair pek çok kazanımın elde edilmesi için değerli bir dönemdir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0