Sofrada Eğlenceye Yer Açın

Oyunun en keyifli anında sofraya çağırılmak hiçbir çocuğun hoşuna gitmez. Ancak işe biraz eğlence katarak yemek yemeyi keyifli hâle getirebilirsiniz.

Sofrada Eğlenceye Yer Açın

Çocuğu sofradayken nasıl eğlendirebiliriz?

Çocuklar dünyayı oyunlaştırarak görme konusunda ustadır. Yemek yeme alışkanlığı da oyunlarla ve çeşitli çekiciliklerin işin içine dâhil edilmesiyle daha kolay kazandırılabilir. Çocuğunuz için hazırlayacağınız ilgi çekici bir sunumla hiç sevmediğini söylediği bir yemeği iştahla yediğine şahit olabilirsiniz.

Çocuklar her zaman ilgi çekici şekillere ve parlak renklere karşı ilgilidir. Bazen çocuğunuzun yemeği tercih etme olasılığını seçtiğiniz bir tabakla yükseltebilirsiniz.  Çocuğunuzun yemekleri için renkli, farklı şekillerde veya sevdiği çizgi film figürlerinin baskılarına sahip yemek araçları seçmeniz yeme konusunda teşvik edici olacaktır. Yalnızca sunum için kullandığınız araçlarda değil yemeklerde de farklı şekiller konusunda deneme yapabilirsiniz. Sandviçleri veya ekmekleri kesmek için şekilli kurabiye kalıplarından yardım alabilirsiniz. Yumurta ve krep için kullanılan hayvan figürlü tavalardan edinebilirsiniz. Kurabiye yaparken yıldız, kalp, üçgen gibi basit şekillerle daha ilgi çekici hâle getirebilirsiniz. Çocuklar için üretilmiş ilgi çekici makarnaları tercih edebilirsiniz.

Çocuklara yemek yeme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Çocuğunuza vereceğiniz tabakların bir hikâyesi olması ilgisini artırmaya yardımcı olacaktır. Kahvaltı tabağındaki yumurtanın zeytinden gözleri ve domatesten bir ağızı olması çocuğunuzu keyiflendirerek yemeğe teşvik edecektir.

Bir çocuğunuz olana kadar yapacağınız yemekleri yetişkinlere düşünerek yapmış olabilirsiniz. Ancak onun büyük bir porsiyonu yemekte zorlanacağını hesaba katarak her şeyin miniğini yapmaya çalışırsanız rahat yiyeceği gibi kendi için bir şey yapılmış olması fikri de hoşuna gidecektir. Çocuğunuz bazı büyük porsiyonlu yemekleri çiğneyemeyecek kadar küçükse rendeleyerek veya küçük küçük dilimleyerek vermeyi deneyebilirsiniz.

Bazı yemekler çocuğunuza sıkıcı gelebilir. Ketçap pek çok çocuk için yemeği keyifli hâle getiren cazip bir sostur. Ancak hazır satılan ketçaplar içeriğindeki şeker ve katkı maddeleri sebebiyle çocuğunuz için uygun değildir. Bu tarz sosları evde kendiniz sağlıklı bir şekilde yaparak gönül rahatlığıyla çocuğunuza yedirebilirsiniz.

Sofrada biraz eğlence istiyorsanız işe yemek yapma sürecinde başlamanız iyi bir seçenek olacaktır. Tüm bu keyifli yiyecekleri çocuğunuzla birlikte yapmanız eğlenceyi iki katına çıkaracaktır. Çocuklar her şeye isim takmaya bayıldıkları için yemeklere de bunu yapmasına izin verin. İsim taktığı yemekleri benimseyerek yemek istemesi olasıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0