Sıvı Tüketiminde Bardak Kullanımına Başlama

Bebeğin sıvı tüketimi için kullandığınız biberon gibi materyalleri bir süre sonra fincan veya bardaklarla değiştirmeniz gerekecek. Bu durum için en uygun zamanı ve ortamı belirlemek sizin elinizdedir.

Sıvı Tüketiminde Bardak Kullanımına Başlama

Bebeği bardağa alıştırmak için ne yapılmalı?

Bebeği bardağa alıştırmak için uygun olan, kesin çizgilerle belirlenmiş belirli bir dönemden bahsetmek yanlış olacaktır. Bebeğiniz mutlaka bir gün sıvı tüketimini bir bardaktan karşılamaya başlayacaktır. Ancak bebeği erken dönemlerde bardak, fincan gibi sıvı tüketebileceği kaplara alıştırmanın birtakım avantajlar sağlayacağını söyleyebiliriz.

Bazı uzmanlara göre bebeğin tüketeceği sıvıyı biberon dışında bir kaptan tüketmeye başlaması için bebeğin çok fazla hareketli olmadığı, görece daha sakin bir dönem olan beşinci ay seçilebilir. Çok geç kalınmadan bu duruma alışan bebekler için, biberon dışında bir alternatifin olduğunu görmeleri, sıvıyı başka bir kaptan tüketmeyi daha çabuk kabul etmeleri açısından avantajlı durumlar meydana gelecektir. Annenin çeşitli sebeplerle bebeği emziremediği veya emzirmekte zorlandığı durumlarda da bebeğin bu alışkanlığa erken dönemde ulaşması fayda sağlayacaktır. Eğer bu alışkanlığın bebeğe edindirilmesinde geç kalınırsa, bebek hâlihazırda bildiği, uyguladığı durumdan vazgeçmekte zorlanabilir. Böyle durumlarda bebeğin yeni alışkanlığı kazanması için haftalar hatta aylar harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Bebeğinize bu alışkanlığı kazandırmaya başlamak için gerekli eğitimi vereceğiniz zamana, bebeği gözlemleyerek ebeveyn olarak sizin karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı uzmanlara göre beş aylık bebekler, bu eğitime başlanılması için en uygun dönemdedir. Karar vermeniz için bebeğinizi gözlemleyerek, destekle oturabilir hâle gelince bu eğitime başlamanızın doğru olacağı söylenebilir.

Bebeğin sıvı tüketimi için ne yapmalıyız?

Bebeğiniz sıvıyı bir kaptan içmeyi öğrenirken muhtemelen sıvının yarısından fazlası bebeğin midesine gitmeyecek, yere ve onun üstüne dökülecektir. Bir önlük kullanmaya bu durumda öncelik verebilirsiniz.

Bu eğitim sırasında materyalinizin kullanımının kolay olmasına dikkat etmenizde yarar var. Çocuğunuza uygun, onun seveceği bir materyal seçmeniz bu eğitimi son derece kolaylaştıracaktır. Kullanacağınız kabı kolay kırılmayacak, bebeğinizin vücudunda kesik veya yara oluşturmayacak olanlardan seçmeye özen göstermelisiniz.

Söz konusu eğitim sırasında bebeğinizin rahat bir ortamda bulunmasını sağlamanız, sıvı kabını kendisi kullanmak istediği zaman onu rahat bırakıp bu yeni durumu deneyimlemesine izin vermeniz, bebeğinizin bu süreçte mutsuz olduğunu ve bunu yapmayı istemediğini gözlemlediğiniz anda ısrarcı olmayıp eğitim sürecini biraz daha ertelemeniz bebeğin yeni duruma alışmasına yarar sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0