Sinir Krizi Anlarında Ebeveynlerin Yaklaşımı

Sağlıklı bireyler yetiştirmek için ebeveynlerin yetiştirdikleri çocukların duygularına dokunmayı başarabilmesi ve duygusal olgunluğa giden bu yolculukta onlara eşlik etmeleri gerekmektedir.

Sinir Krizi Anlarında Ebeveynlerin Yaklaşımı

Sağlıklı bir birey yetiştirmek için ne yapılmalıdır?

Ebeveynlerin, çocuklarının duygu yoğunluklarını ölçerek tepki vermesi, çocukların ileride sağlıklı bireyler olması açısından önemlidir. Mesela dışarıdan gelen annenin getirdiği tatlıyı ele geçirmiş ve yemekten önce yemek isteyen çocuk düşünelim. Bu noktada annenin yemekten sonra yemesi ısrarı üzerine çocuğun sinir krizi geçirdiğini düşünelim. İyi ele alınmış bir sinir krizinin çocuğa öğretileri çok olabilir.

Kriz kaçınılmazsa çocuk diyaloğa kapanacağı ya da daha da öfkeleneceği için konuşmayı bırakmak doğru olabilir. Ama bu çocuğu yalnız bırakmak, odasına göndermek kendisini daha çok kaybetmesine sebep olabilir. Çocuğun sinir krizinden sonra toparlanması kendisine bırakılırsa, kendisini terk edilmiş hissedebilir. Kriz anlarında diyalog kurulmasa bile çocuğun yanında durmak, ona en çekilmez hâlinde bile katlanabildiğinizi göstermek ebeveyne olan güvenini arttırabilir.

Çocuklar sinir krizi geçirdiğinde ebeveynler nasıl davranmalıdır?

Ebeveynin çocuğu odaya göndermesi, çocuğa mutsuzken istenmediği mesajını verebilir. Çocuk, ebeveynlerine en çok bu sinir krizi zamanlarında ihtiyaç duyar. Çocuk kriz hâlindeyken yanında durmak, ona kendini toplaması ve kendiyle barışması için şans verir. Çocuk sakinleştiğinde, göz teması kurmaya başladığında ebeveyn “Hadi, yüzünü yıkayalım.” diye yumuşak bir iletişim deneyebilir. Çocuk bu iletişim denemesinden sonra yine sinir krizi geçirebilir. O zaman ebeveyn yine göz kontağını kesip beklemeye devam edebilir. Çocuğun sesini azalttığı bir sonraki sefer tekrar iletişim denenebilir.

Bazı ebeveynler bu yaklaşımın çocuğu şımarttığını düşünebilir. Hayatta her istediğinin olmayacağı ve buna alışması gerektiğini anlamasına faydası olacağını düşünebilirler. Geçici ders almak yerine kalıcı dersler çocuğa daha faydalı olacaktır. Ebeveynler olayları bastırmak yerine duygulara yönelebilirler.

Ebeveyn keskin şekilde davrandığında, çocuğun her istediğinin olmadığını görmesini sağladığını düşünebilir. Ama çocuk için öfke birikebilir, acısını çıkartacağı bir sonraki sinir krizine erteleme olabilir. Ebeveynin doğru yaklaşımı, çocuğun olumsuz duyguyu kendisi ve ebeveynleri için olumlu hâle getirebilir. Çocuk, çikolata yemenin son seçenek olmadığını, yemekten sonra hepsini yiyebileceğini, zor anında ebeveynin destek olduğu bilincini kazanabilir.

Çocuğa “haddi bildirilerek” verilen tepkiler yetişkin bir birey olduğunda duygusal olarak güçlü olamamasına sebep olabilir. Her kalbi kırıldığında gerçek duygularından uzaklaşıp ve dışardan bakıldığında güçlü görülen güçsüz bireye dönüşebilir. Ama hayal kırıklıklarını daha çocukken ebeveynlerinin desteğiyle dönüştürmeyi öğrenen bir çocuk, büyüdüğünde hayatın karşısına çıkartacağı zorluklarda dayanıklı kalmayı başarabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0