Sınır Koyma ve Kuralları Belirleme

Ebeveynlerin bir kural ve beklentiyi öğretebilmek için geçtikleri sürece sınır koyma denir. Sınır koyma aynı zamanda çocuğa bakan kişinin, çocukla aralarındaki güvenli ilişkiye zarar vermeden, çocuğun davranışlarını kısıtlamasıdır.

Sınır Koyma ve Kuralları Belirleme

Sınır koyma nedir ve ne amaçla yapılır?

Küçük çocukların çoğu, herhangi bir kurala neden uymak gerektiğini sorduklarında ayrıntılı, bilgi içeriği fazla, ikna edici tutumla çok fazla ilgilenmezler. Onlar o anda neredeyse sadece verilen kuralın yeterince keskin olup olmadığını belirlemeye çalışırlar. “Yani aslında bunu gerçekten yapmak zorunda mıyım?” sorusunun keskinliğini ölçmek peşindedirler. Tutumumuz sürekli “Çocuğa ne zaman sınır koymalıyım?” şeklinde olduğunda hayırlarımız artacak ve zamanla da etkisini yitirmeye başlayacaktır. Sınırlar onayladığımız davranışları tanımlar. Sınırlarımız anlaşılır ve tutarlı olduğu sürece çocuklar için onu anlamak ve izlemek kolay olacaktır. Ancak sınırlar net olmadığında çocuklar yolun dışına çıkıp başlarına tehlikeli bir şey gelme ihtimaliyle karşı karşıya kalabileceklerdir. Ayrıca çok küçük çocuklarda öğrenmenin temel unsurlarından biri olan keşfederek öğrenmenin önüne böylelikle bir engel de koymuş olacağız.

Yaşı ne olursa olsun küçük çocuğunuz için, istemediğiniz bir davranış konusunda sınır koymak ve açıklama yapma isteği içindeyseniz, kural ihlal edilmeden veya önerdiğiniz sonuçlar yerine getirildikten sonra bunu yapmanız daha uygun olur. Çünkü bunu o istemediğiniz davranış gerçekleşirken yaparsanız, çocuk tarafından sınırların test edilmesine olanak verir ve sınırların pazarlığa açık bir konu olduğu mesajını iletmiş olursunuz. Sınırların etkili bir şekilde belirlenmediği evlerde büyüyen çocuklar, sosyal ortamlara girmeye başladıklarından itibaren reddedilmeler, çatışmalar ve olumsuz tepkilerle karşılaşırlar. Çocuklara dış dünya ile başarılı ilişkiler kurmaları için ihtiyaçları olan kesin mesajların verilmesi ve uygulanmasının sağlanması bu tür problemleri ortadan kaldıracaktır. Sınırlar, çocukların araştırma yapmasını sağlar. Çocuklar sınırlarımızı yaklaşık olarak bir yaşlarına doğru keşfetmeye başlarlar ve bu süreçte en önemli araştırmalarının cevabını ararlar.

Çocuklar büyür, gelişir, değişir ve daha fazla ayrıcalık, özgürlük ve sorumluluk almaya daha hazırlıklı hale gelir. Çocukların kendi ve dışarıda ki dünyayı keşfetmek, sahip oldukları yeteneklerini ortaya çıkarmak ve uygulamak, bağımsızlıklarını geliştirmek için fırsatlara ihtiyaçları vardır. Ebeveynlerin görevi de bu normal gelişim sürecini engellemeden destekleyecek sınırları onlara sağlamaktır. Yani sınırımız, onların keşiflerini yönlendirecek kadar kesin ancak gelişimlerine olanak verecek kadar da esnek olabilmelidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0