Ebeveynlerin Üniversiteye Hazırlanan Çocuklarına Yaklaşımları

by Bebek Melekleri

Çocuklar için ergenlikle birlikte üniversiteye hazırlık süreci, büyük baskı ve sıkıntılara neden olur. Hem çocuğun bu süreci sağlıklı atlatabilmesi hem de anne babalarıyla iletişimin zedelenmemesi için, ebeveynlerin çocuklarına yaklaşımlarına dikkat etmeleri gerekir. Sınav psikolojisi çocukları olumsuz etkileyebilir.

Sınav psikolojisi ergenleri nasıl etkiler?

Hâlâ ergenlik sürecinde olan bir çocuğun, kendindeki değişimleri yeni yeni kabullenmeye başladığı bir zamanda karşısına başka bir durum çıkar: O da üniversite sınavıdır. Bu sınav hem anne babalar hem de çocuklar için önemlidir. Gelecek ve başarı kaygıları, hissedilen baskılar artar. Çocuğun sınav sürecini daha az baskıyla atlatabilmesi ve anne babasıyla ilişkilerinin sağlıklı devam edebilmesi için, ebeveynlerin çocuklarına olan yaklaşımlarına dikkat etmeleri gerekir.

Ebeveynlerin sergileyeceği yaklaşımlar, çocuğun sınava hazırlık sürecini kolaylaştırabileceği gibi onu daha zora da sokabilir. Anne babaların bu süreçte çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri iki tarafın da işini kolaylaştıracaktır. Anne babaların bu süreçte çocuklarına sağlayabileceği en büyük destek onun seçimlerine saygı göstermektir. Çocuğunuzun kendisi için belirlediği mesleki hedef, sizin içinize sinmese bile bu konuda ona destek olmanız gerekir. Onu istemediği bir şeye zorlamak, sınava hazırlanması için gereken motivasyonu azaltabilir. Çocuğunuzun belli bir hedefi varsa bu konuda birlikte oturup hedefine ulaşması için neler yapması gerektiğini değerlendirin. Çocuğunuzun ona destek olduğunuzu bilmesi, yaşadığı stresi azaltacaktır.

Ergenlerin eğitim sürecine nasıl destek verilmeli?

Türkiye’de neredeyse her yıl, sınav sisteminde değişiklikler yapılmaktadır. Bu değişiklikler hakkında güncel bilgiye sahip olmanız ve çocuğunuzla birlikte bu yeni sisteme adaptasyon sağlamanız gerekebilir. Çocuğunuzun hedefine ulaşması için gerekenleri bilmeniz, ona hangi konularda yardımcı olacağınızı bilmenizi sağlar. Çocuğunuzun daha az başarılı olduğu dersler varsa buradaki açıklarını kapatabilmesi adına alabileceği destekleri gözden geçirin. Bu konu hakkında ek dersler almasını sağlayabilir ya da ders çalışırken o konuya biraz daha fazla özen göstermesine teşvik edebilirsiniz.

Üniversiteye hazırlık sürecinde maddi olarak sıkıntılar yaşayabilir, duygusal anlamda çatışmalar içinde olabilirsiniz. Bu sıkıntıları en aza indirmenin yolu çocuğunuzla karşılıklı iletişimi sağlıklı tutmaktır. Hazırlık sürecinde, çocukların ek ders dışında rehberlik desteğine ve psikolojik desteğe ihtiyacı olabilir. Çocuğunuz bu konularda sıkıntı çekmiyorsa bile bu destekleri sağlamanız sürecin daha rahat atlatılmasını sağlayacaktır.

EBEVEYNLERE ERGEN ÇOCUKLARI İÇİN TAVSİYELER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

sinav-psikolojisi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin