EN MERAK EDİLEN SORULAR

Göğüs estetiği yaptırmak istiyorum. Bu durumun emzirmeye bir etkisi olur mu? Silikon emzirmeye engel mi?

EN MERAK EDİLEN SORULAR

Göğüs estetiği yaptırmak istiyorum. Bu durumun emzirmeye bir etkisi olur mu? Silikon emzirmeye engel mi?

Soru: Emzirme sürecinde memelerimin sarkacağını düşünüyorum. Emzirmeme kararım bebeğimi çok etkiler mi?

Cevap: Meme büyümesi ve sarkması genellikle doğumdan önce gerçekleşir. Bunun yanı sıra aşırı kilo alıp verme durumunda da meme sarkması mümkündür. Zaten belirttiğimiz gibi sarkma durumları doğum öncesi oluştuğu için emzirme esnasında çok fazla bir değişiklik olmaz.

Soru: Göğüs estetiği yaptırmak istiyorum. Bu durumun emzirmeye bir etkisi olur mu? Silikon emzirmeye engel mi?

Cevap: Göğüs küçültme operasyonlarının emzirmeye bir zararının olmadığı bilinen bir durumdur fakat sanırım siz silikonla alakalı bir soru sormuşsunuz. Hayır, silikon operasyonları da başarıyla gerçekleştirildiği sürece hiçbir zarar yaratmaz. İmplantlardaki silikonun anne sütüne hiçbir etkisi yoktur.

Soru: İki mememde de çok fazla süt var. Yeni doğmuş bebeğim göğsümdeki sütün hepsini ememiyor. Bu yüzden memelerimde çok ağrı oluyor. Ne yapmalıyım?

Cevap: Bebeğiniz emme işlemini bitirdikten sonra memede kalan fazla sütü bir pompa yardımıyla çekerek buzlukta saklayabilirsiniz. Memede biriken sütü boşaltmak oldukça faydalıdır çünkü memedeki süt boşaldığında yerine yenisi üretilir. Memelerinizi süt dolu bırakırsanız süt yapımı azalır ve süt kanallarınızda tıkanıklık oluşma ihtimali artar bu da mastite neden olur.

Soru: Yeni doğum yapmama rağmen meme ucum hiç çıkmadı. Bebeğimi zor emziriyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Bebekler bu gibi koşullarda zamanla emmeyi öğrenirler. Bebek ne kadar çok emerse meme ucunuzda o kadar çabuk çıkacaktır. Belli bir süre emme deneyiminden sonra meme ucunuz hâlâ çıkmadıysa bir pompa yardımıyla sütünüzü çekebilir ve sütü bir biberon yardımıyla bebeğinize verebilirsiniz.

Soru: Lohusayım, ilk emzirmeye başladığımdan beri karnıma şiddetli kramplar giriyor. Bu durum düzelir mi?

Cevap: Bu krampların emzirmenin başladığı evrelerde yaşanması gayet normaldir. Bunun sebebi, emzirmenin rahmi eski hâline getirmeye çalışan hormonları salgılatmasıdır. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde ağrı kesici alabilirsiniz. Ayrıca emzirme esnasında yoga pozisyonunda olduğu gibi bacaklarınızı kıvırarak oturursanız ağrılarınız azalacaktır.

Soru: Yeni doğan bebeğim uyanmakta güçlük çekiyor ve hiç ağlamıyor. Rengindeki sarılık da artmış durumda. Bunun sebebi nedir?

Cevap: Bunun sebebi yeterli beslenemediğinden kaynaklanıyor olabilir. Sarılığının artması da vücudunun yorulmasına sebep olduğu için sürekli uyuması normaldir. İki, üç saatte bir altını değiştirip uykusunu bölmeye ve emzirmeye çalışın. Eğer yirmi dört saat içinde durumunda bir değişiklik olmazsa yapılacak en mantıklı davranış, bebeğinizi doktora götürmenizdir.

Soru: Yeni doğan bebeğim çok ağlıyor. Onu hiç sakinleştiremiyor ve uyutamıyorum. Bunun sebebi nedir?

Cevap: Uyutmakta güçlük çekmenizin sebebi bebeğinizin doymamasından kaynaklanıyor olabilir. Daha sık emzirmenizi tavsiye ederim. Eğer bu çözüm olmuyorsa ek mama vermek daha mantıklı olacaktır.

Soru: Lohusayım ve bebeğimi sadece anne sütüyle besledim. Fakat memelerim çok acıyor, yara oldu ve kanıyor. Süt vermekte çok zorluk çekiyorum ne yapmalıyım?

Cevap: Bunun için en iyi çözüm silikon meme ucuyla süt vermek ya da bir pompa yardımıyla sütü biberona aktararak emzirmektir. Yeni emilmeye başlanan meme uçlarında böyle sıkıntılar olması normaldir. Bu sıkıntılı durumu atlatmak için meme ucunuza anne sütü sürmek ve memeleri bir gün dinlendirmek iyi gelecektir.

Soru: Sezaryenle doğum yaptım. Emzirmede sıkıntı yaşar mıyım?

Cevap: Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ameliyattan sonra annenin kendine gelir gelmez bebeğini emzirmeye başlamasıdır. Emzirme işlemi ne kadar gecikirse o kadar sorun yaşar. Sezaryen sonrası emzirme esnasında yatakta oturur pozisyonda, dizlerinin altına ve aralarına yastık koyarak daha annenin daha rahat olması sağlanabilir. Emzirme sırasında, sezaryenden sonra atılan dikişli bölgeye zarar gelmemesi için dikişli bölgeye yastık konulması çok önemlidir.

Soru: Ateşim var ve midem bozuldu. Bu durumda bebeğimi emzirmek ne kadar doğru?

Cevap: Kusma ve ishal gibi durumlarda ellerinizi ne kadar sık yıkayıp, hijyeninizi sağlarsanız bebeği hastalıktan bir o kadar korumuş olursunuz. Gıda zehirlenmesi yaşasanız bile bebeğinizi emzirmenizde bir sakınca yoktur. Böyle bir durumda bol sıvı hatta kefir, ayran, yoğurt tüketmeniz sağlığınıza ciddi anlamda destek olacaktır.

BİBERON HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0