Sihir ve Büyü İçeren Programların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Zararları bilinse de, çocukları televizyondan tamamen uzak tutmak mümkün değildir. Çocukların televizyonda büyü ve sihir içeren programları izlemeleri, sizin sağlayacağınız rehberlikle çocuklarınıza daha az zarar verebilir.

Sihir ve Büyü İçeren Programların Çocuklar Üzerindeki Etkisi

Sihir ve büyü içeren dizilerin çocuklara etkisi nedir?

Günümüzde televizyon neredeyse her eve girmeyi başarmıştır. Ebeveyn olarak çocuğunuzu ne kadar televizyondan uzak tutmak isteseniz de bu konuda uzun süre başarılı olamayabilirsiniz. Fakat çocuklarınızın televizyonla geçirdiği süreyi ve izleyeceği programları kontrol altında tutarak televizyonun çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Çocuklar çizgi filmleri ve fantastik ögeler içeren programları izlemeye bayılırlar. Çizgi filmlerin renkli dünyası, konuşan hayvanlar ve ilginç karakterler çocukların ilgisini çeker. Çizgi film dışında, içerisinde fantastik ögeler bulunduran dizi ve filmler de çocukların ilgi odağı olabilir. Anne baba olarak çocuğunuza bu tarz programları izletip izletmeme konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Bu programların çocuğunuzu nasıl etkileyeceği biraz da size bağlı olabilir.

Çocuk sihir ve büyü içeren programlardan etkileniyorsa ne yapılmalıdır?

Küçük çocukların gerçeklik algısı yetişkinler kadar gelişmemiştir. Onlar, gerçek olmayan olguları gerçek olanlardan pek ayıramazlar. Tek boynuzlu atlar, konuşan hayvanlar, sihir ve büyüler çocukların algısını etkileyebilir ve bunların gerçek olduğunu düşünebilirler. Fakat küçük yaştaki çocuklar için bunlar doğal şeylerdir. Çocuğunuza anlattığınız masallar ve okuduğunuz hikâye kitapları da en az çizgi filmler ve sihir/büyü içeren programlar kadar gerçek dışı ögeler taşıyabilirler. Sihir ya da büyü içeren programlar genelde çocuklara yönelik hazırlandığından içerisinde şiddet ve ayrımcılık içermezler. Çocuklar için şiddet içerikleri, fantastik ögelerden daha zararlı olabilir çünkü onların gerçeklik payı vardır. Çocuklar büyüdükçe bu içeriklerdeki fantastik ögeleri daha iyi ayırt edebilirler. Fakat çocuğunuz başlarda sizin rehberliğinize ihtiyaç duyabilir.

Sihir ve büyü içeren bir program izleyen çocuk, bunların gerçek olduğunu düşünebilir. Büyü yapmaya kalkabilir ya da sizden büyü yapmanızı isteyebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda çocuğunuza büyü yapamayacağınızı çünkü gerçek hayatta konuşan hayvanların olmadığı gibi büyü diye bir şeyin de olmadığını düzgün ve onun anlayacağı bir dille anlatabilirsiniz. Çocuklara, algılarını karıştıran şeyleri sebep ve sonuçlarıyla anlatmanız, onların olayları daha iyi kavramasını sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0