SIÇRAMA DÖNEMLERİNDE BEBEĞİNİZDE GÖREBİLECEĞİNİZ HUYSUZLUKLAR

Bebekler yeni bilgiler edindikçe kazanacakları becerilerin temellerini atmış olurlar. Bu yeni beceriler arasında edindikleri yeni tecrübelere “sıçrama” adı verilir. Sıçrayış döneminde bebeklerin algıları değiştiği için huysuzluk da artar. Bu konuda bilgi sahibi olarak bebeğinize daha kolay yardımcı olabilirsiniz.

SIÇRAMA DÖNEMLERİNDE BEBEĞİNİZDE GÖREBİLECEĞİNİZ HUYSUZLUKLAR

Sıçrama dönemi nedir?

Bebekler özellikle ilk yıllarında hızlı bir gelişim sürecine girerler. Çoğu şeye yabancı olan bebeklerin içinde bulundukları dünyaya ayak uydurabilmeleri için bu hızlı sürece ihtiyaçları vardır. Yaptıkları gözlemler sayesinde edindikleri bilgilerle yeni beceriler kazanırlar ve gün geçtikçe dünyayı yetişkinlere benzer bir şekilde algılamaya başlarlar. Fakat tüm bu gelişmeler bebek için kolay olmaz. Bebeğin öğrendiği her yeni bilgi onun tüm algısını değiştirdiğinden, çocuğun bu yeni bilgiye alışması zaman alır. Bebekler bu dönemlerde kendilerini huzursuz ve güvensiz hissederler. Bu durum da bebeklerin sürekli huysuzluk yapmalarına neden olabilir. Sıçrama dönemleri, bebeğin gelişimi açısından faydalı olsa da yaptığı huysuzluklar hem bebek hem de anne için sıkıntılı bir sürece dönüşebilir.

Sıçrayış döneminde bebekte görülen huysuzluk neden olur?

Bebeğinizin yaptığı huysuzluklar belirli yaş dönemlerine göre değişiklik gösterebilir. Çünkü çocuğunuzun sıçrama dönemlerinde kazandığı bilgiler onda farklı etkilere yol açar. Bu nedenle huysuzluk belirtileri de değişkenlik gösterebilir. Bebeğinizin hangi dönemlerde ne tür huysuzluklar gösterdiğini bilmeniz, çocuğunuza daha sağlıklı yaklaşımlar göstermenizi sağlayabilir. Bebeğinize doğru yaklaşımlar sergilemeniz onun gelişimi açısından önemlidir. 26 haftalık bebekler bu dönemde, öncekinden daha fazla aksi olabilirler. Bebekler bu dönemlerde nesneler arasındaki mesafeleri algılayamadıkları için annelerinden uzak kalmak istemeyeceklerdir. Size göre kısa olan mesafeler bebeğiniz için çok uzak olabilir. Size ulaşmakta sıkıntı çeken bebekler, güvensiz hissettikleri için huysuzlanabilirler. Bebeğinizin bu değişimi uykularının huzursuz geçmesine neden olabilir. Gece uyurken bebeğiniz sürekli hareket edebilir. Bu yüzden onun kabus gördüğünü düşünebilirsiniz. Bebeğinizin huzursuz uykuları onun gece yatarken uykuya dalmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle uykusunda azalmalar meydana gelebilir. Bazı bebekler önceki süreçlere kıyasla daha kısa uyuyabilirler. Bebekler bu dönemlerde huzursuz hissettikleri için sürekli anne babalarının yanında kalmak isteyebilirler. Sizden daha fazla ilgi isteyen bebeğiniz kucağınızdan inmek istemeyebilir. Bebeğiniz artık onu bırakıp gidebileceğinizin farkında olduğu için başkalarıyla vakit geçirmekte zorlanacaktır. Bu nedenle sizin dışınızdaki insanlara karşı utangaçlık gösterebilir. Bebeğinizi huzursuz etmesi onun daha durgun olmasına ve iştahın azalmasına neden olabilir. Bu dönemde bebeğiniz, sarılabileceği bir oyuncak arayabilir.

Tüm bu belirtiler sizin günlük işlerinizi zorlaştırsa da bebeğinize bu konularda yardımcı olmanız gerekir. Bebeğinizin güvende hissetmesini sağlamak onun yapacağı huysuzlukları şiddetini azaltabilir. Bu süreç yaklaşık 4 hafta sürse de sizin davranışlarınız bu zamanın kısa olmasını sağlayabilir.

SIÇRAYIŞ DÖNEMLERİNİN EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0