Sıçrama Belirtilerinin Ebeveynlere Olan Etkileri

by Bebek Melekleri

Bebeklerin kazandığı tecrübeler algılarını değiştirir ve bu değişimler sıçrama denilen belirtilere neden olur. Bu belirtiler genellikle çeşitli huysuzluklarla ortaya çıktığı için ebeveynler bu dönemlerde bazı sıkıntılar yaşayabilirler. Sıçrama belirtilerinin ebeveynler etkisini makalemizde anlattık. Sıçrama Belirtilerinin Ebeveynlere Etkisi makalemizde mevcut.

Sıçrama Belirtilerinin Ebeveynlere Etkisi Nedir?

Doğduğu ilk zamanlarda zihni neredeyse boş olan bebeğiniz, aylar geçtikçe içinde bulunduğu dünya hakkında daha fazla bilgi sahibi olur. Çocuğunuzun edindiği bilgiler gün geçtikçe onun dünyayı algılama şeklini değiştirir. Çocukların bu değişimlere hemen adapte olmaları kolay olmaz. Edindikleri bilgilerle yeni becerilerin temellerini atan bebekler, belli dönemlerde bazı sıçrama belirtileri gösterirler. Bu belirtiler genellikle çocuğunuzun olduğundan daha huysuz davranmasına neden olabilir. Bu süreci daha kolay atlatabilmeniz için sizi bekleyen durumları önceden bilmeniz işinize yarayabilir.

Bebeğiniz 19 haftalık olduğunda sizin ilginize her zamankinden çok ihtiyaç duyacaktır. Bu haftalarda sadece onun yanında olmanız ya da onu kucağınıza almanız yeterli gelmeyecektir. Bebeğiniz tüm dikkatinizi ve ilginizi ona vermenizi isteyecektir. Bu da bir süre sonra sizi oldukça yorabilir. Bebeğinizle ilgilenmeniz dışında yapmanız gereken işler varsa bunlar aksayabilir ya da çok geç saatlere kalabilir. Uykusuzluk ve hareketlilik bitkin hissetmenize neden olabilir. Çocuğunuzun davranışları yüzünden kendinizi kapana kısılmış gibi hissedebilirsiniz. Bu durum giderek öfkelenmenize ve çocuğunuza karşı içerlenmenize neden olabilir. Fakat kendinizi suçlamamaya çalışın. Çocukların huysuzlarına katlanmak gerçekten çok zordur.

Öfkeli hissettiğiniz zamanlarda kendinizi sakinleştirmeye çalışın. Bebeğiniz sizdeki bu duyguları hissedebilir ve huysuzluklarının şiddetini artırabilir. Kendinizi çok kötü hissettiğiniz zamanlarda yakınlarınızın yardımına başvurmanız kendinizi toparlamanız adına iyi olabilir.

BEBEĞİNİZDE GÖZLEMLEYEBİLECEĞİNİZ SIÇRAMA BELİRTİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

sıcrama-belirtilerinin-ebeveynlere-etkisi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin