SIÇRAMA BELİRTİLERİNİN EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren sürekli gelişim gösterirler. Bu gelişimler arasında “sıçrama” adı verilen belirtileri ortaya çıkabilir. Bu sıçramalar ister istemez ebeveynleri de etkileyecektir.

SIÇRAMA BELİRTİLERİNİN EBEVEYNLER ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Sıçrama belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Çocuklar, özellikle ilk yıllarında hızlı bir gelişim sürecine girerler. Hem zihinsel hem de fiziksel gelişim gösteren çocuklar gelişimlerinin her bir adımında “sıçrama” adı verilen belirtiler gösterebilirler. Bu sıçramalar her zaman kolay olmayabilir. Çocuğun bakımını elinde tutan anne babalar da bu sıçramalardan kaçınılmaz olarak etkilenecektir. Sizi neyin beklediğini bilmek işinizi kolaylaştırabilir.

Çocuğunuz, sizin onu istediğiniz zaman bırakabileceğini daha yeni öğrenmiştir ve bu durum onu korkutur. Sizin, onu bırakabileceğinizi bilmek onda bir güvensizlik yaratır. Bu nedenle içinde bulunduğunuz haftalarda huysuzlukları ve ilgi çekme çabaları şiddetlenebilir. Huysuzlukların kaynağının farkında olmayan anne babalar, yanlış bir şey yaptıklarını ya da yeterli olmadıklarını düşünebilirler. Bu da onların öz güveninin sarsılmasına neden olabilir. Çocuğunuzun sizden sürekli bir şeyler istemesi, yanınızdan ayrılmaması bu haftalarda sizi fazlasıyla yorabilir. İsteklerinin dışında huysuzluk nöbetlerinde onu sakinleştirmeye çalışmak da enerjinizi büyük oranda tüketeceğinden kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Ayrıca bu huysuzluklar; günlük ev işlerini ve çocuğunuzun bakımını zorlaştıracağından ona öfke duyabilir, sürekli sinirlenebilirsiniz. Fakat sizin gergin tavırlarınız, çocuğunuzun daha fazla gerilmesine neden olur ve huysuzluklarının şiddeti artabilir. Onu yerine sakin olmaya çalışın ve bu sürecin geçmesini bekleyin. Çocuğunuz kendini huzursuz hissettiğinden sizinle inatlaşabilir ve dediklerinizi yapmayı reddedebilir. Bu durum da ikiniz arasında ufak çaplı gerginliklerin çıkmasına neden olabilir.

Bebeklerin huysuzluk süreçlerine katlanmak ne kadar zor olursa olsun mümkün olduğunca sabırlı olmak gerekir. Çünkü çocuklar, anne babalarının ters tavırlarından olumsuz etkilenirler ve bu durum da huysuzluklarının ortadan kalkması yerine daha da artmasına neden olabilir.

BEBEĞİN BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖSTEREN BELİRTİLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0