ŞEKER HASTALIĞININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Çocuklar psikolojik olarak neredeyse yaşadıkları her hadiseden etkilenmektedirler. Şeker hastalığı üstesinden zor gelinen bir hastalık olmasıyla birlikte ailenin, çocuğun psikolojik olarak bu hastalığın üstesinden gelebilmesi için ona destek olması gerekmedir. Şeker hastalığının psikolojik etkileri nelerdir gelin bakalım.

ŞEKER HASTALIĞININ PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Şeker Hastalığının Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Şeker hastalığı yaşayan bir çocuğunuz varsa içine kapanık bir çocukluk dönemi geçiriyor olabilir. Çünkü şeker hastalığını tedavi için kullanılan insülin iğneleri ve yemeklerde kısıtlama gibi stres dolu ve bir çocuk için üstesinden gelmesi zor zamanları atlatmak onda belirli psikolojik etkiler bırakacaktır. Bu sebeplerle birlikte şeker değerinin bir yükselip bir alçalması çocuğunuzu depresyona doğru itebilir. Bundan dolayı çocuğunuz okula gitmeyi reddedebilir, ağlayabilir veya agresif davranabilir. Depresif davranışlardan sıyrılmak için çocuğunuzu, eğer şeker hastasıysa, herhangi bir davranış bozukluğu göstermeden psikiyatrist götürmeniz faydalı olacaktır. Sizin davranışlarınız da çocuğunuzun psikolojisi açısından büyük önem arz etmektedir. Öncelikle sağduyulu ve anlayışlı yaklaşmalı eğer ki bir şeyi istemiyorsa baskı yahut zorlama yoluyla yaptırmamaya dikkat etmeniz önerilmektedir. Sürpriz ve ilgiden çok hoşlanacaklardır. Bu hastalığı yaşayan kişiler genellikle kendilerini ilgiye muhtaç hissedeceklerdir. Bu sebeple onunla arkadaşça vakit geçirmeniz ve elinizden geldiğince ilginizi ondan eksik etmemeniz onu mutlu edecektir.

Çocuklarda şeker hastalığı tedavisi hayli zor bir hastalıktır. Psikolojik desteğin yanında çocuğun tıbbi yardıma da ihtiyacı olabilir. Hâlihazırda şeker hastalığı için insülin iğnesi ve çeşitli ilaçlar kullanmakta olan çocuğunuz bir de depresyon sebepli bazı ilaçlar kullanması gerekebilir. Çok fazla ilaç tüketimi bir süre sonra çocuğunuzu rahatsız edebilir. Bu sebeple onun depresyona girmesini önlemeniz birkaç ilaç daha az kullanmasını sağlayabilir ve sürekli psikiyatr yahut psikolog gezmesini engelleyebilir. Yalnız bu ilgi sırasında çocuğunuzu sıkmak da başka bir depresif vakaya örnek olabilir. Bu sebeple ilginizin dozunu ideal seviyede tutmanız ve bu husus konusunda motivasyonunuzu elinizden kaçırmamanız tavsiye edilmektedir. Arkadaş bulmasında ve arkadaş ilişkileri konusunda çocuğunuzu sürekli yüreklendirmeniz faydalı olabilir. Şeker hastalığının karşılaşılabilecek normal bir durum olduğunu çocuğunuza aktarmaya çalışmanız önerilmektedir.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN ÇOCUKLARA BAZI ALIŞKANLIKLAR KAZANDIRMAK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0