Sakinleşme Refleksini Tetiklemek İçin Yapılabilecekler

Bebeklerin huysuzlanıp ağlamaya başladığı bazı zamanlarda anne ve babalar onları sakinleştirmek için birçok şey denemelerine rağmen başarısız olabilirler. Bebeklerin sakinleşme refleksi ile birlikte doğdukları bilinmektedir ve bu refleksin tetiklenmesi için uygulanacak bazı şeylerin faydalı olabileceğini söylemek mümkündür.

Sakinleşme Refleksini Tetiklemek İçin Yapılabilecekler

Sakinleşme refleksini teteiklemek için ne yapılmalıdır?

Bazen anne ve babalar ne yaparsa yapsın bebeklerin ağlamalarını durdurmakta başarılı olamadığı durumlar yaşanabilir. Böyle durumlarda herhangi bir problem olmamasına rağmen bebeğin bazı sıkıntılar yaşadığı düşüncesi doğabilir.

Anne ve babalar, bebeklerin sakinleşme refleksi ile birlikte dünyaya geldiklerini ve her refleksin olduğu gibi bu refleksin de bazı tetikleyicileri olduğunu unutmamalıdır. Sakinleşme refleksinin tetiklenmesini sağlayacak davranışların ne olduğunun bilinmesi, bebeklerin kısa sürede sakinleşmesini sağlayabilir.

Bebekler ağladıkları ve tüm çabalara rağmen sakinleşmedikleri zamanlarda onları kundaklamak, sakinleşme refleksini tetiklemek için faydalı olan yöntemlerden biridir. Sıkıca sarmalanmak, bebekte anne karnındakine benzer bir his uyandıracağından dolayı sakinleşmesine yardımcı olabilir. Kundaklamak, tek başına sakinleşme refleksini tetiklemese de bu refleksi tetikleyecek diğer yöntemlerin gerçekleştirilmesine fayda sağlayacaktır.

Bebeğin sakinleşmesini nasıl sağlarız?

Bebekler şiddetli şekilde ağlarken onları yüzüstü ya da yan pozisyonda yatırmak, sakinleşmelerine yardımcı olabilir. Bebekler keyifli durumdayken sırtüstü yatmaktan hoşlansalar da şiddetli şekilde ağlarken onları yüzüstü ya da yan yatırmak, kendisini sürekli düşüyormuş gibi hissetmesinin önüne geçerek sakinleşmesini sağlayabilir. Ancak bebeklerin uyuma vakti geldiğinde onları yüzüstü yatırmamak gerektiği, sırtüstü pozisyonda bebekleri uyutmanın daha faydalı olduğu söylenebilir.

Geleneksel bir yöntem olan bebeği sallamak da onların sakinleşmesi için fayda sağlayabilir. Sallamaya başlarken şiddetin biraz daha fazla olması, bebek sakinleştikçe sallama şiddetinin azaltılması sakin kalması için faydalı olabilir.

Bahsedilen yöntemlerin uygulanmasının ardından bebek sakinleşmeye başladığında onun annesinin memesini, biberonu ya da bir emziği emmesi, sakinleşmenin büyük ölçüde tamamlanmasını sağlayabilir.

Anne ve babaların, bebeklerin uygulanan tüm yöntemlere rağmen sakinleştirilemediği zamanlarda bahsedilen uygulamaları gerçekleştirmesi, bebeğin büyük ölçüde sakinleşmesini sağlayabilir. Ancak bebekler, bu yöntemler ve başka birçok yöntem uygulanmasına rağmen sakinleşmiyor, ağlama krizleri sık sık ve uzun süreler devam ediyorsa bir uzmana danışmanın faydalı olacağı söylenebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0