Sakin Kalabilmek İçin Yapılabilecekler

by Bebek Melekleri

Sakin kalabilmek çok önemlidir. Herkesin zaman zaman sinirlenip sakin kalamadığı dönemler olabilir. Çocuğunuzun önünde bunun sık tekrarlanması, onu olumsuz etkileyebilir. Böyle durumlarda dikkat edip uygulamaya çalışacağınız bazı yöntemler söz konusudur.

Bazı günlerde, yaşadığınız bir sürü aksilik nedeniyle veya çocuğunuzun yaptıklarından dolayı sakin kalmak çok zor olabilir. Böyle bir günde, sinirleriniz yeterince bozulmuşken ve agresif bir hâl içindeyken, çocuğunuzun yanında olduğunuz zamanlarda sizi sinirlendirebilecek şeylerden uzak durmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuzla birlikteyken sizi sinirlendirebilecek şeyler yerine onunla, hem sizi hem çocuğunuzu eğlendirecek ve rahatlatacak etkinlikler yapmaya özen göstermelisiniz.

Sakin kalabilmek için neler yapabilirsiniz?

Sinirli olduğunuz zamanlarda genellikle çocuğunuzla sık sık tartışmak kaçınılmaz olacaktır. Böyle zamanlarda kendinizi kontrol edip onu her konuda azarlamamaya, ona kızmamaya özen göstermeli, sadece gerçekten önem arz eden konularda, yapmaması gereken bir şeyi yaptığında onu uyarmaya dikkat etmelisiniz. Böylece sinirlerinizin daha da bozulmasına neden olabilecek, çocuğunuzla yaşayacağınız tartışmalar azalacaktır.

Çok sinirli olduğunuz zamanlarda bile kontrolünüzü kaybetmeyip sizi sinirlendiren konudan birkaç dakika da olsa uzaklaşmaya dikkat edin. Sakinleşmek için ona kadar saymak, birkaç derin nefes alıp vermek veya kendinizi rahatlatacak cümleleri içinizden tekrar etmek faydalı olabilir. Bu süreçte çocuğunuzu yalnız bırakmamaya dikkat edin.

Kırıcı sözler sarf etmemeye özen gösterin. Sinirli olduğunuz zamanlarda, kendinizi kontrol edemeyip çocuğunuz hoşunuza gitmeyen en ufak şey yaptığında bile ona, onun derinden etkileneceği kırıcı sözler söyleyebilirsiniz. Kendinizi kontrol ederek çocuğun etkilenebileceği kötü sözler yerine, eğer gerçekten hoşunuza gitmeyen bir şey yaptıysa bunu sakince, uygun bir dille belirtmeye özen gösterin.

Sinirlenmeye başladığınızı hissettiğinizde elinize bir kâğıt kalem alarak öfkenizin nedenlerini, duygularınıza yazmaya başlayın. Bu uygulama, sakinleşmeniz için büyük katkı sağlayacaktır. Yazmak gibi müzik dinlemenin de sakinleştirici etkisi vardır. Sinirlendiğiniz zaman sevdiğiniz bir müziği dinlemeye başlamak öfkenizi azaltacaktır.

Çocuğunuza sinirlendiğinizde ona sarılıp sevgi dolu birkaç kucaklama yaşamanız sakinleşmenize ve öfkenizin dinmesine katkı sağlayacaktır. Ancak kucaklaşmaktan hoşlanmayan çocukları buna zorlamak, onun daha da öfkelenmesine yol açabilir. Öfkenizi paylaşmak, birilerine anlatmak da sakinleşmenize yardımcı olabilir. Çocuğunuza çok sinirlendiğiniz ve sinirinizin bir türlü geçmediği zamanlarda hislerinizi birine anlatmak faydalı olacaktır.

Sinirlendiğiniz zamanlarda neden sinirlendiğinizi, buna yol açan durumları, nasıl sakinleştiğinizi unutmayacak şekilde not etmeniz, aynı durumla bir daha karşılaştığınızda kendinizi kontrol etmenizi ve bu sinirlilik durumunun son bulmasını daha da kolaylaştıracaktır.

Eğer sinirlenmenize neden olan şeyi tespit etmekte zorlanıyor, bunun sık sık olduğunu ve sakinleşmekte güçlük çektiğinizi düşünüyorsanız bir uzmana başvurmanız faydalı olacaktır.

Tırnak yeme alışkanlığı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler