Sakin Bir Ebeveyn Olmanın Faydaları

by Bebek Melekleri

Sakin bir ebeveyn olmanın birçok faydası vardır. Evde küçük bir çocuk varsa sakin olmak çoğu zaman mümkün olmayabilir. Rahat ve soğukkanlı olmak gün geçtikçe zorlaşabilir. Zaman zaman gerginleşmek anlayışla karşılanabilse de bunun sık olması çocuğunuz için sakıncalı olabilir. Ne kadar gergin olursanız olun stratejik davranmanız gerekir.

Sakin bir ebeveyn olmanın faydaları nelerdir?

Eğer stresli bir gün veya hafta geçiriyorsanız, çocuğunuz huysuzlanıyorsa, işle alakalı problemleriniz varsa, adet dönemindeyseniz, eşinizle ya da diğer aile fertlerinizle sorunlar yaşıyorsanız bu dönemde sizi daha da strese sokacak aktivitelerden uzak durmaya çalışmanızda fayda vardır. Örneğin; çocuğunuza ayakkabı almaya gitmek yerine, çocuğunuzla parka gidebilir ya da ayaklarınızı uzatıp birlikte çizgi film izleyebilirsiniz. Çocuğunuzu her konuda ve her fırsatta azarlamaktan kaçının. Bazı kurallar koyabilir ve sadece bu kuralların dışına çıkıldığında kızdığınızı belli edebilirsiniz. Bu zamanla çocuğunuzun sizi anlamasını sağlayabilir ve önemli bazı çizgilerle ilgili sizinle tartışmaktan vazgeçebilir. Çok sinirlendiğinizi hissettiğiniz zamanlarda bir süre konudan uzaklaşın ve içinizden ona kadar sayın. Doğumdan önce öğrendiğiniz nefes egzersizlerini uygulayın ve içinizden sizi rahatlatacağını düşündüğünüz bir cümle tekrarlayın.

Sinirlenmek çok normal bir durumdur. Fakat karşınızdaki insana fiziksel ve psikolojik olarak zarar vermeden, sinirli olduğunuzu ifade etmelisiniz. Örneğin; çocuğunuz sizi çok sinirlendirdiyse bunu “Beni dinlemediğin zaman çok sinirleniyorum ve bağırmak istiyorum.” gibi basit bir cümleyle ifade etmelisiniz. Eğer çok sinirlendiyseniz bu siniri mutlaka dışa vurmalısınız. Örneğin ayağa kalkıp olduğunuz yerde yorulana kadar zıplayabilirsiniz. Bunları denerken bebeğinizi korkutmamaya özen gösterin. Çok öfkelendiğiniz zamanlarda kâğıt ve kalemin iyileştirici gücüne inanın, öfkelendiğiniz şeyleri rahatlayana kadar deftere yazın. Bu defteri sürekli elinizin altında tutmaya çalışın. Sakinleştikten sonra bu defteri okursanız bir daha aynı şeylere sinirlenmediğinizi fark edeceksiniz. Müzik, hem çocuğunuz hem de sizin için sakinleştirici olabilir. Siniriniz geçtiğinde mutlaka çocuğunuzla kucaklaşın. Öfke anında çocuğunuzun en şirin göründüğü anı hayal edin ve hafızanızda canlandırın. Öfke eğiliminize sebep olan konuyu bulun ve bu konuyu çözmeye çalışın. Örneğin; genellikle karnınız açken öfkelenmeye meyilliyseniz aç kalmamaya dikkat etmelisiniz. Bu yolları denemenize rağmen çözüm bulamıyorsanız bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Prematüre doğan bebekler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler