Sağlıklı Bir İletişim İçin Olması Gerekenler

by Bebek Melekleri

Anne ve babaların çocuklarla iletişim kurarken göz önünde bulunduracakları bazı noktalar daha iyi iletişim kurmaları açısından faydalı olabilir. Anne ve babaların çocuklara bu konudaki yaklaşımlarının uygun olması daha iyi bir iletişim sürecinin gerçekleşmesini sağlayacaktır. Sağlıklı bir iletişim için neler gereklidir gelin baklaım.

Sağlıklı bir iletişim için olması gerekenler nelerdir?

Anne, baba ve çocuklar arasındaki iletişimin sağlıklı şekilde gerçekleşmesi hem anne ve babaların çocukları hem de çocukların anne ve babalarını daha iyi anlayarak mutlu aile yapısının korunmasına fayda sağlayabilir. Sağlıklı iletişim süreci ile duygu ve düşüncelerin karşılıklı olarak net şekilde anlaşılması bu ortamın oluşmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı bir iletişim kurabilmek için iletişim içinde olunan insanın duygu ve düşüncelerine saygı duymak, onun önemsendiğini hissettirmek önemli bir koşuldur. İletişim sürecinde abartısız, gerçekçi ve doğal tepkiler vermek de sağlıklı iletişim kurulması için dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Sağlıklı bir iletişimin gerçekleşmesi için en önemli koşullardan birinin empati kurmak olduğu söylenebilir. İletişim kurulan insanın duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışmak, kurulan iletişimin güçlü olmasını sağlayacaktır.

Sağlıklı iletişim kurmanın sadece konuşma sürecinden ibaret olmadığı, konuşmanın öncesinde de bazı durumları düşünerek hareket etmenin önemli olduğu unutulmamalıdır. Neyi ne zaman söylemenin uygun olacağını düşünüp buna göre hareket etmek, bunu nerede söylemenin uygun olacağını belirlemek gibi konuların da sağlıklı iletişim için gerekenler arasında olduğu söylenebilir.

Çocuklar bir şeyler anlatırken, anne-babaların çocuğu tüm dikkatleriyle dinlemeleri, bu süreçte başka bir şeyle ilgilenmeden sadece çocuğa odaklanmaları iyi bir iletişim kurulmasını sağlayacaktır. Bu durum kimi zaman, anne ve babaların bir şey söylemelerine bile ihtiyaç kalmadan çocuk ile iyi bir iletişim kurmasını sağlayabilir.

Çocuklarla iletişim kurulurken olayları olabildiğince net ve kısa şekilde aktarmak, iyi bir iletişim kurulmasına yardımcı olabilir. Bunu yaparken aynı zamanda akıcı bir dil kullanmak, çocukla göz kontağı kurabilmek, söylenilen şeyin çocuk tarafından anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol etmek sağlıklı bir iletişimin temel şartları arasında sayılabilir.

Sağlıklı bir iletişimin en önemli koşullarından birinin de iletişimi kurulan insanın duygu ve düşüncelerini olduğu gibi kabul etmek olduğu unutulmamalıdır. İletişim sürecinde karşılıklı olarak empati kurmak ve hoşgörülü davranmak, iyi bir iletişimin yolunu açacaktır.

PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

saglikli-iletisim

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin