Sağlıklı Beslenmenin Başlangıcı

Bebeğiniz besinleri sizin ona verdiğiniz ölçüde tanır ve damak tadı bu doğrultuda şekillenir. Eğer bebeğinizin zararlı besinlerden uzak durmasını ve sağlıklı besinleri sevmesini istiyorsanız damak tadını ilk günden itibaren buna alıştırmalısınız. Beslenme programını bu doğrultuda düzenlemek için bazı yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmenin Başlangıcı

Beslenme alışkanlığını bebeklikte kazandırmak gerekir mi?

Çocukluk ve yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarının temeli bebeklikte atılır. Katı beslenmeye geçilen aylar itibariyle bebeklerin damak tadı yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bebeğiniz karşısına ne tür yemekler çıkarsa onlara alışır ve tüketmek ister. Bebeğinizin sağlıklı beslenmeyi tercih edip etmeyeceği sizin ne yedirdiğinize bağlıdır.

Bebeğinizin zararlı besinlerden uzak durmasını ve sağlıklı besinleri sevmesini istiyorsanız ne yapmalısınız?

Yetişkinler arasında yaygın olarak bilinen zararlı yiyecekler listesi çocuklar için de geçerlidir. Klasik olarak bilinen zararlı üç beyaz besin bir bebeğin de beslenme düzenine dâhil olmamalıdır. Yapılan büyük hatalar bu konuyu göz ardı etmekle başlar. Beyaz un, şeker ve tuz bebeğiniz için faydadan çok zarara sebep olan besinlerdir. Katı beslenmeye geçildiğinde bir bebek ve bir yetişkinin damak tadının aynı olmasını beklemeyin. Örneğin çocuğunuza haşlanmış brokoli veriyorsanız lezzetli hâle getireceğini düşünerek üzerine tuz atmayın. Bir bebeğin doğal olarak tuz içeren besinler aracılığıyla ihtiyacı olan tuzu aldığını ve fazlasına ihtiyaç duymadığını unutmayın. Damak tadı tuzlu yiyeceklere alışırsa bu durum ilerde de devam edebilir.

Şeker bir bebeğin beslenme düzeninde katiyen olmamalıdır. Şeker tadına alışmak sonrasında tüketilen besinlerin lezzetsiz olarak değerlendirilmesine yol açacağı için bütün programı etkileyebilir. Doğrudan şeker tüketmesine izin vermeseniz de pek çok paketli gıdanın şeker içerdiğini unutmayın. Örneğin çocuğunuza vereceğiniz bir kutu çikolatalı süt yüksek miktarda şeker içerebilir. 

Unlu mamulleri tercih ederken beyaz un yerine tam tahıllı ürünleri tercih edin. Bu kuralınızı dışarıda yemek yerken veya misafirlikteyken de bozmamaya özen gösterin.

Bebeğinizin besin programının kontrolü ebeveynler olarak sizin elinizdedir. Gerekli tüm besin gruplarını içeren bir program hazırlarken bulundurmamanız gereken ürünler kadar bulundurmanız gereken ürünleri de bilmelisiniz. Dokuzuncu ayda bebeğinizin programına nelerin dâhil olması gerektiği konusunda doktorunuza danışın.  Bu doğrultuda sağlıklı besinlerin pek çok çeşidini programa dâhil etmeyi deneyin. Böylelikle çocuğunuzun çok çeşitli bir damak tadının oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizi sağlıklı beslenme alışkanlıklarına uygun büyütmek için işe kendi mutfağınızdan başlayın. Bebeklik döneminde bin bir zahmetle oluşturduğunuz program, sizin sağlıklı beslenmiyor oluşunuz nedeniyle çocukluk döneminde boşa gidebilir. Çocuğunuza şeker veya işlenmiş gıdalar gibi sağlıksız ürünleri vermediğinizde mahrum bırakıyormuş hissine kapılmayın. Sağlığının her şeyden önemli olduğunu, bebeklik döneminde bunu korumanın mümkün olduğunca izin göreviniz olduğunu unutmayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0